meillä on n.4 vuotias leikkaamaton kollikissa, ja meille otettiin jokin aika sitten kissanpentu joka on nyt noin 6kk ikäinen. pennun "piti" olla poika mutta huomasin yhtenä päivänä että tyttöhän se. nyt kolli on sitten alkanut köyrimään pikkukisua. eipä siinä, kyllä pennut ovat ihan tervetulleita ja kodit niille löytyisivät lähes varmasti, mutta onko 6kk ikäinen tarpeeksi kypsä saamaan pentuja ja jos on, kuinka todennäköistä on että pennut syntyvät (ja pysyvät) terveinä?
tyttökissa liian nuori?
mömm
3242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pentu kissaa on aina suuri riski pennuttaa. Vaikka pennut syntyisivät terveinä, voi emo olla liian lapsi hoitamaan niitä.On mahdollista että noin nuorikin jo tulee tiineeksi, siksi kannattaisi steriloida kissa pian. Leikkaukseen se ei ole liian nuori.
nuori vielä saamaan pentuja, yleinen suositus on noin 11/2 vuotta. Sinun kannattaa kastroida uroskissa mahdollisimman pian ja antaa tytön kasvaa vielä rauhassa.
Tuon ikäinen kissa voi tulla hyvinkin tiineksi. Koska pennun oma kehitys on kesken, niin se olisi aivan liian raskasta sen elimistölle.
Ehdottomasti leikkauttaisin molemmat, koska miksi pidät leikkaamatonta kollia kotonasi? Kissan voi kastroida/steriloida vaikka kuinka nuorena, siitä ei ole mitään haittaa kasvun tai kehityksen kannalta, päinvastoin! Jää turhat mouruamiset väliin.