Lentäjä voitti Blue 1: palkkakiistassa

Tämän päivän metro lehdessä oli mielenkiintoinen juttu. Lentäjä oli vienyt Blue 1:n oikeuteen maksamattomista varallaolo tunneista, joita oli yhteensä 87. Aika hurjaa. Lentäjä siis voitti skaban ja Blue 1 joutui maksamaan lähes tonnin takautuvia palkkoja. Että taas jatkuu tämä palkka sotku, mistä tällä palstalla lähinnä emot ovat kirjoitelleet aiemmin.
41095
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei se Blue1 ollutkaan mikään halpalentoyhtiö, no ehkä "vähän-halvempi". Nyt kannattaa unohtaa kokonaan. "Ei-aterioita" yhtiö ehkä voisi sanoa.

Äänestä

Työntekijöillä on Ihan sama tilanne.

PS.
Yhtiöss tiedetään väärät ratkaisut, mutta luotetaan siihen että harva keissi menee rosikseen asti.

Äänestä

ovat samassa tilanteessa.

Äänestä

joo ei sas konsernin palkanmaksu ole ainakaan helsingin päässä kohdallaan. yhtiö on jo aikaisemminkin tuomittu kahdesti työsopimusrikkomuksista mutta eipä se näitä suomensveduja tunnu hidastavan vaikka oikeustuvassa tulee jatkuvalla syötöllä pataan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Metro lehti 9.1.2008 kirjoitti:

Tämän päivän metro lehdessä oli mielenkiintoinen juttu. Lentäjä oli vienyt Blue 1:n oikeuteen maksamattomista varallaolo tunneista, joita oli yhteensä 87. Aika hurjaa. Lentäjä siis voitti skaban ja Blue 1 joutui maksamaan lähes tonnin takautuvia palkkoja. Että taas jatkuu tämä palkka sotku, mistä tällä palstalla lähinnä emot ovat kirjoitelleet aiemmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu