Vehnäallergia?ko

idont know

Olin eilen testeissä, ja prick arvo vehnälle oli 5. Olenko siis pahastikin allerginen, ja tuleeko minun välttää vehnän syömistä? minulla on välillä kuumottavia ja punastuksen tapaisia oireita ihollani. voisiko se johtua tästä vehnäallergiasta?

1

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vehnäepäilyä myös

      Mulla oli 7 vuotta sitten testeissä vehnä myös positiivinen, arvo tosin vain 3. Ja mulle sanottiin että ainoastaan leipoessa jne. oireita voi tulla. Ja niin on tullutkin, eli vehnäjauho kutittaa käsiä.

      Pystyin siis syömään vuosikaudet vehnää aivan normaalista, mutta nyt olen saanut oireita. Mulla on oireenä ruuansulatuskanavan oireet eli huulet kutittaa, nielu turpoaa ja vatsa turpoaa ja kipeytyy.

      Mä tein niin että välttelin vehnää pari viikkoa ja nyt olen pikkuhiljaa kokeillut uudelleen (veritesti näytti negatiivista), mutta samat oireet tulevat edelleen. Laitan kaikki syömäni ruuat ylös sekä niiden aiheuttamat oireet, ja melko varmasti vehnä on kyseessä.

      Se vielä, että jos ryhdyt välttelemään ruokia, huomioi, että vehnä, ohra ja ruis ovat sukulaiskasveja ja nekin on syytä jättää pois.

      Mutta sanoisin, että jos oireita EI tule, mitään syytä ei ole välttää vehnää. Testit eivät ole 100% luotettavia vaan tarvitaan myös reaktioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      210
      11991
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8228
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      60
      6388
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      178
      5319
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5010
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      51
      4533
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      120
      4460
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      122
      3982
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      83
      3472
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      59
      2051
    Aihe