suljinaika

millä pysäytän

Millaisella suljinajalla saa lentävän linnun liikkeen pysäytetyksi ? Olen yrittänyt kuvata mm. tiaisia ja niitä hitaampia ja isomipa lintuja kuten lokkeja, ja aina kuviin tulee epäterävyyttä. Joskus se on ihan ok, mutta ei tietenkään ole tarkoitus, että ilmiö toistuu joka kuvassa.

Täytykö vain odottaa, että aurinko joskus paistaa ja lumi valaisee lisää?

6

1762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikkulinnuille

      Kyllä se vain on puotaa odoteltava. Riippuu tietysti objektiivisi polttovälistä, mikä on tarvittava nopeus. Mitä pidempi polttoväli, sitä nopeampi aika vaaditaan jo pelkän kameran tutinan aisoissa pitämiseen.
      Liitävästä linnusta saa jo 125 ajalla siedettävän kuvan, jos osaa seurata kohdetta oikealla nopeudella. Siipien räpseen pysäyttämiseen tarvitaan usein yli 1/2000 s aika. Pikkulintuihin ei sekään riitä.

      • 1/1000

        200-300 millin zoomilla lähdetään 1/1000:sta liikkeelle. Myös tärähdysvaara on ilmeinen liikkuvaa kohdetta kuvattaessa pitkällä putkella.


    • Zyde

      Jos kuvattava kohde on kaukana ja vähintään variksen kokoinen, niin 1/800 aika riittää. Lähempänä oleva vastaavan kokoinen kohde tarvitsee jo vähintään 1/2500. Lentävä pikkulintu tuollaisen 1/5000.Salamaa en pikkulintujen kuvaamisessa käyttäisi. Se pilaa tunnelman, you see.

      • Kokeillut?

        Se pitää vain osata tehdä niin, ettei asiaa tuntematon ei sitä huomaa.


    • http://www.aijaa.com/img/b/00004/1428980.jpg
      300mm, f6.3, 1/320 suljinaika, ISO 100, rajattu alkuperäisestä ja pienennetty nettikokoon.

      http://www.aijaa.com/img/b/00029/1428987.jpg
      300mm, f8, 1/400 suljinaika, ISO 100, rajattu alkuperäisestä ja pienennetty nettikokoon

      http://www.aijaa.com/img/b/00067/1428997.jpg
      100mm, f5.6, 1/500 suljinaika, ISO 400, pienennetty nettikokoon.

      Siinä jotain ottamaani settiä, kahessa ekassa oli varusteena Canon EOS 350D EF 28-300mm f3.5-5.6 L IS USM ja viimesessä sama runko EF 100mm f2.8 USM macro

      Liiteleviä lintujahan nuo on, että ei siinä siipien pysäytykseen tarttenu mitään huippunopeita aikoja.

      • oisko?

        oisko malliksi originaalista rajausta terävyydestä?

        Ongelmana kun on, että varsin pehmeä ja epätarkka kuva pienennettäessä näyttääkin yllättäen varsin terävältä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5626
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      96
      4853
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4804
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      391
      2359
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      130
      2266
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      1
      1996
    7. 109
      1876
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1607
    9. 382
      1363
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1203
    Aihe