Millä vauhdilla oireenne ovat alkaneet helpottaa ja mitkä oireet lähtevät ensin? Tuntuu, että mikään oire ei helpota, välillä päinvastoin. Takana vaikeaa masennusta.
Oireista
ppp2
4330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla on ollu nyt Seronil-lääkitys n. kuukauden ja vasta nyt huomaan helpotuksen oireita. Ainakin kokoaikainen itsemurhan miettiminen on jäänyt pois ja tavallaan alan kiinnostua tästä elämästä mitä mun ympärillä on, siis hieman mutta kuitenkin :)
Tuo olikin helppo juttu, olisipa mullakin...joka päivä 60 mg Seronilia jo kaks kk. vuosi sitten aloitettiin 20 mg päivä, mut ei riittänyt alkuunkaan, pikkuhiljaa nostettu, mut ei kyllä auta yhtään...
Ehkä tuo Seronil ei sitten ole sulle oikea lääke! Minä olen käyttänyt useita eri valmisteita ja kärsinyt vuoden masennuksesta, kunnes sitten älysivät mulle tuota kokeilla... Kaikki ei sovi kaikille, näin minä olen ymmärtänyt.
Kysyppäs lääkäriltäsi että vaihtaa lääkkeen, olisi jo nimittäin tuolla määrällä ja ajalla pit'änyt alkaa vaikuttaa.
Voimia sulle
yksinkertainen vastaus, että kaikki on niin yksilöllistä. joo, vaikka se kuulostaa tyhmältä, mutta se on vaan niin. Tiedän sen opiskelleena sekä itse kokeneena; olen syönyt noin 10 eri masennuslääkettä ja muutamia muita; joku on ihan katastrofi ja joku oireeton mutta vaikuttamaton ja sitten on sellaisia joissa ei sivuvaikutuksia, mutta apua on.
ennen kuin oireet vähenevät puhutaan yleensä 2-4 vkossa, mutta se voi myös tapahtua alle viikossa ja riippuu täysin yksilöstäja oireista mikähelpottaa ensin.
Psykolääketieteessä käytetään myös sellaista teesiä, ettäsilloin se vasta vaikuttaa kun tuntee myös sivuvaikutukset. Sen logiikkaa on ehkävaikea ymmärtää.
Mitälääkettä käytät? Vai sanoitko sen jossain toisessa tekstissäsi? Joka tapauksessa voi mennä jopa 2-3 kk:tta ja tai annostuksesi voi olla aivan liian pieni tai lääke väärä _ taas se yksilöllisyys.
Kysy rohkeasti lääkäriltä. Jos on välinpitämätön soita sairaalaan ja kysy.