ravusta tahtoo

tietää

mitkä ovat ravun ja ravun välisen suhteen kompastuskivet?? Onko se yleensä hyvä suhde vai ei?? Ja eikö siinä helposti käy niin että ravut jäävät vaan roikkumaan toisiinsa vaikka suuria tunteita ei enää ole?? Ja mitä tarkoitetaan ravun "peruuttamisella"???

3

1194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmaankin juuri se toistemme samanlaisuus. Tai ai niin, emmehän varsinaisesti seurustelleet, hän oli se joka mietti asiaa vuoden verran.

      Kaikki meni niin kauan hyvin kun minä jaksoin häntä mielistellä ja kannustaa, en vaan saanut mitään takaisnpäin. Hän ei todellakaan miespuolisena ymmärtänyt, että minäkin tarvitsin tukea ja rakkautta, tuntui kuin olisin ollut hänen äitinsä. Meillä nämä lähentymiset ja peruuttamiset menivät todella ristiin, en varmasti ollut itsekään peruuttamaton mutta hän oli vielä astetta pahempi. Peruuttamisella tarkoitetaan taantumista, taaksepäin vetäytymistä suhteessa.

      Suhteesta oli sitten siinä vaiheessa kun hän oli löytänyt toisen naisen minun tilalleni "roikkumissuhde", sillä tavallaan hän antoi ymmärtää että minullakin oli vielä mahdollisuuksia ja halusi olla kaveri. Kerran annoin toisen naisen anteeksi(paitsi että kun emme virallisesti seurustelleet, minulla ei ollut kuulemma mitään syytä olla vihainen, hän sai olla kenen kanssa halusi), mutta kun en hänen mielestään saanut olla toisesta naisesta vihainen ja pettynyt häneen sain tarpeekseni. Ajattelin että mikäli se oli oikeaa rakkautta hän taistelisi minusta mutta sen sijaan hän palauttikin tavarani(joka ei tietystikään hänen mielestään merkinnyt mitään).

      Että se siitä "suhteesta". Lähteminen oli elämäni järkevimpiä päätöksiä, ehkä hänellä nyt on oikea nainen kun alkoivat heti seurustella, muuttivat yhteen ja menivät kihloihin.

    • 6969

      Ehkä ei kannata liikaa tarrautua näihin horoskooppimerkkeihin. Ihmiset on erilaisia, samanlaisia ja omanlaisiaan huolimatta siitä minkä tähtimerkin alla sattuu syntymään. Toiset ovat selkeästi horoskooppipersoonia ja toiset eivät. Iälläkin on merkitystä. Halusit kuitenkin varmaan kuulla rapuparien elosta, joten tässä tulee.

      Olemme molemmat rapuja. Vaimo melko tyypillinen naisrapu ja minä kai yhtälailla tyypillinen miesrapu, jos näitä horoskooppipersoonallisuuksia lähtee analysoimaan. Olemme molemmat hellyydenkipeitä ja hellyydenantajia, hieman mustasukkaisia, omistuksenhaluisia ja aika tunteikkaita. Monen tuttavan mielestä meistä ensin tulee mieleen se, että koskettelemme toisiamme paljon, käsi kädessä kuljetaan, helliä ssanoja ei säästellä. Olemme molemmat koti-ihmisiä, joka on mukavaa, sillä riitoja esimerkiksi kodin puhtaudesta ei synny. Samalla olemme vaeltelevia, mikä sekin on mukavaa, sillä haluamme molemmat välillä tuulettumaankin. Molemmat ovat yhtäaikaa sosiaalisia ja rapumaisen vetäytyviä. En ole koskaan enne seurustellut toisen ravun kanssa. Ajattelin, että tietty rapumainen oikukkuus tuplaantuessa tekee vaan ongelmia, mutta oli väärässä. Tämän rapuni kanssa sitten mentiin naimisiin, enkä toiseen vaihtaisi. Kompastuskiviäkin tietysti on jos oikukkuus osuu samalle päivälle ja molemmat on kovin jääräpäisiä. Ohimenevää sekin on. Harvoin edes riidellään. En vaihtaisi millään tasolla tätä parisuhdetta. Kun se toimii, se vaan toimii ja tämä toimii!

      • samanlaista.

        Oon kans sitä mieltä, ettei kannata takertua horoskooppiin..kun oon lukenut juttuja rapumiehestä, niin aika erilainen on mun mies.Molemmat ollaan rapuja..ylä- ja alamäkeä on, riitaa ja sopua..naimisissa 37v..aina on asioista selvitty..hyvällä tai pahalla =)..molemmat kun ollaan just tollasia, kun kirjoitit...mun rapumieheni on kuitenkin aivan ihana kaikesta huolimatta..ajattelee aina mun parasta ja huolehtii kaikesta,pitää omiensa puolta ym. Eikä osattais varmaan elää ilman toisiamme, vaikka kuin päätettäs että erotaan.
        Samoilla sanoin: en vaihtais tätä parisuhdetta..meidäthän on luotu toisillemme =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      117
      6186
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      62
      5131
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      65
      4252
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      97
      3831
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      12
      3611
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      120
      3168
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2546
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2479
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      66
      2232
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      26
      1583
    Aihe