Koulu tappoi hiihtoinnostuksen

Onko opettajan ammattitaidottomuutta vai mitä kun hän onnistuu tappamaan nuoren ihmisen kiinnostuksen liikuntaan tekemällä liikuntatunneista jotain armeijan sulkeisharjoituksia. Kyseessä kaiken lisäksi tyttöjen liikunta. Pelasin aiemmin mm. lentopalloa sarjassa, mutta lukioaikaan saimme sellaiset sulkeiset, että kun koulusta pääsi loppui kaikki harrastus kuin seinään. Ehkä toisenlaisella ohjauksella olisin minäkin nyt liikkuva nelikymppinen ! Ja näin on käynyt monelle samassa lukiossa olleelle!
6488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kyllähän liikkuminen varsinkin aikuisena on itsestä kiinni. Taidat olla niitä ihmisiä, joka aina vaan keksii syyt muualta, mutta ei omasta itsestään. Luuseri!

Äänestä

Ensiksi liikkuminen on aika pitkälti itsestä kiinni ja toiseksi kyllä opettajalla on/oli vaikutusta miten joku aihe/aine kuten esim. liikunta koulussa kiinnostaa..saa kiinnostumaan..harrastamaan..jatkamaan..
Pitäisi olla myös kivoja kavereita, joiden kanssa lähtis lenkille, pelaisi sitten joukkuelajia..Sillon, kun menee yksilö, yksin urheiluksi vaatii enemmän ponnistuksia saada itsestään irti lähteä vaikka lenkille tuonne syyspimeään..tai kylmään ilmaa..eli ylös, ulos ja lenkille..

Nim. Ei luuseri

Äänestä

Et voi loputtomiin syyttää huonoa opetusta. Ei se opettaja enää tuolla pihalla odota sinua ja ole valmiina pitämään sulkeisia.

Oma opettaja oli jumppafani, jumppaa jumppaa! Ja jos ei venynyt tarpeeksi, ope tuli venyttämään lisää. Vihasin sitä, mutta ei se liikkumista tappanut. Toki nuorempana oli muutama sohvapottuvuosi, mutta nyt kolmekymppisenä koen olevani elämäni kunnossa.

Äänestä

nimenomaan innon hiihtoon. muuten tykkäsin liikunnasta varsinkin peleistä. en ollut hyvä hiihtäjä ja tulin lenkeiltä minuuttitolkulla muita perässä. ope aina vinoili, että meinasi jo laittaa partion perään ja että mä saan seuraavan kerran hiihtää alempien luokkien kanssa, kun en pysy ikäisteni tahdissa. ja se talvi oli hiihtoo, hiihtoo, hiihtoo...verenmaku suussa.

meni liki 15 vuotta ennen kuin nousin uudestaan suksille.

pappa oli innokas viemään sitten lapsiani tosi pienestä hiihtämään, nuorimmainenkin on nostettu 2 vuotiaana suksille ekaa kertaa. lapset innostuivat hiihtämään, nyt jokainen hiihtää kilpaa ja äidinkin oli pakko hankkia sukset itselleen. enää en pysy muksujeni perässä enkä ole vieläkään mikään himohiihtäjä. mutta kun lapset tykkäävät hiihtää ja latu on ainoastaan automatkan päässä, otan minäkin ne sukset mukaan. aina se sohvan voittaa.

kokeile sinäkin.

Äänestä
  • Vaan aatelkaapa positiivisesti, nykylapsille ei juuri hiihtokammoa tule, kun talvet on niin huonoja, ettei voi hiihtää! ;)

    Äänestä

  • Tämä edellinen kommentti oli erinomainen ja kuvastaa hyvin paljon tilannetta. Ensinnäkin uskon siihen, että yllättävän moni lapsi tykkäisi hiihtämisestä, mikäli heitä siihen mahdollisimman nuorena ohjattaisiin. Ongelmana on nyt se, että hyvin moni vanhempi ei tätä usko, koska itse ei pidä hiihtämisestä ja usein syynä on nimenomaan koulussa menetetty kiinnostus lajiin. Usein huomaa kuitenkin,että ne henkilöt, jotka ovat aloittaneet hiihtämisen melko vanhana, ovat näitä, jotka koulussa siihen kyllästyvät. Koko lapsuutensa hiihtäneet puolestaan tuntuvat nauttivan liikuntatunnin hiihtoreissuista. Mielestäni sellaisten vanhempien, jotka eivät itse pidä hiihtämisestä, ei pitäisi automaattisesti olettaa, että heidän lapsensakin sitä inhoavat, vaan viedä heidät rohkeasti ladulle. Tästä on lapselle kuitenkin ihan varmasti pitkällä tähtäimellä enemmän hyötyä kuin haittaa. Mutta hienoa, että edellinen kirjoittaja on löytänyt hiihtämisen uudestaan. Olen itsekin perheestä, jossa minä ja veljeni vedimme vanhempamme takaisin hiihtoladuille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aiemmin liikunnasta tykännyt kirjoitti:

Onko opettajan ammattitaidottomuutta vai mitä kun hän onnistuu tappamaan nuoren ihmisen kiinnostuksen liikuntaan tekemällä liikuntatunneista jotain armeijan sulkeisharjoituksia. Kyseessä kaiken lisäksi tyttöjen liikunta. Pelasin aiemmin mm. lentopalloa sarjassa, mutta lukioaikaan saimme sellaiset sulkeiset, että kun koulusta pääsi loppui kaikki harrastus kuin seinään. Ehkä toisenlaisella ohjauksella olisin minäkin nyt liikkuva nelikymppinen ! Ja näin on käynyt monelle samassa lukiossa olleelle!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu