Parkettikauppiaat kauppaavat parketin alle solumuovi ääni yms eristettä. ,Ainakin rossipohjaisissa taloissa lattiasta tulee liian tiivis ,jolloin kosteus ,jota joskus alhaalta ylöspäin tulee ,jää tähän solumuovin alapinnalle,ja voi homehduttaa lattiarakenteita,Kyseleltyäni kauppiailta asian laitaa ,nostelevat olkapäitään,
Onkohan tässäkin tulossa rakennusaikapommi.
oletteko rossipohjaisten talojen omistajat laittaneet muovia vai pahvia
Itse käytän pahvieristeitä niin kauan ,kuin joku
minulle siitä täysin uskottavasti kertoo
Onkohan tässäkin tulossa rakennusaikapommi.
oletteko rossipohjaisten talojen omistajat laittaneet muovia vai pahvia
Itse käytän pahvieristeitä niin kauan ,kuin joku
minulle siitä täysin uskottavasti kertoo
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos saat rossipohjaisessa lattiassa solumuovin alle tiivistymään haitallisia määriä kosteutta, sitten on jotain alapohjassa parasti vialla. Salaojat ja ilma-aukot tukossa jne.
Onhan sitä aaltopahviakin myynnissä, jos se rauhoittaa mieltä.
tiivis tuote joten se ei aiheuta kyseistä reaktiota. ei ainakkaan jos muut asiat ovat kunnossa kuten edellä jo kommentoitiin. ei siis ole luvassa kellekkään homepommia tai ei tarvitse olla huolissaan jos solumuovin on lattiaansa laittanut.
kaupoissa on myös myytävänä niitä pahvipohjaisia tuotteita kuten parketinalle kraft tai paradorin unoprotec jne. jos kuitenkin jäät miettimään asiaa ja tuntuu siltä että ettet saa nukutuksi asian takia muuten. aaltopahvia sellaisenaan en suosittele koska se ei pidä muotoaan ja painuu nopeasti kasaan menettäen vaimennus ja tasoitus ominaisuutensa muutamassa viikossa. t.x-rautakauppias
oman keittiön ja olohuoneen lattian niin, että luotan ammattilaisten apuun asiassa ja toimin näin:
Ensin olohuoneen alapuolen eristeiden ja lattiakoolinkien päälle laitoin ilmansulkupaperia, joka estää vedon tunteen vanhassa talossa. Sitten vanhat tavan laudat takaisin jotta korotus samalle tasolle kuin keittiössä. Sitten vielä jokaisen tavan lautojen päälle leikkasin laudan levyiset suikaleet, jotta vältyttäisiin narinalta ja mäntylattian asennukseen.
Sama homma tulee keittiön lattialle mutta käytän puulattian sijasta vanhat wilhelmi levyt ja sen päälle solumuovi tai vastaava korkkilattian alle tuleva tuote. Sitten korkkilattia paikoilleen ja kovaa kulutusta.
Riippuu tietenkin mihin näissä asioissa uskoo, niin monta on tietäjää kun on puhujaa : ) uskon ammattimiehiin jotka tekee sitä työkseen ja elääkseen, en rautakaupan porukkaan, jotka nostelevat olkapäitään ja käsiään ; ) heillä on perävalo takuu kumminkin, rakennus mies ei elä jos ei tee kuin rakennnus teknillisesti kuuluu tehdä...