Missä sijoittaja nerot?

Sinulla ja monella täällä oli täysin riskittömiä sijoituksia?Kertomasi mukaan kannatti haja sijoittaa,eikä laittaa rahoja velan lyhentämiseen.Kannattiko?
2137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

vain silloin, kun on tarvetta esim. remontoida, kannattaa ottaa lyhennysvapaita. Mistään hajasijoittamisesta en kyllä ole sanonut mitään, kerropa, mitä se on? Niin että älähän laita sanoja suuhuni.
Minulla kyllä on kaikki munat samassa korissa, Helsingin arvoalueilla, mikä lienee hajasijoittamisen vastakohta.
Sijoittaminen ei myöskään ole täysin riskitöntä koskaan, mutta jos ei ota riskejä, ei voi voittaa. Myös vuosien tuhnuttelu on muuten riski.

Äänestä

ostaa, kun hyvät siis hyvät ja varmast osakkeet ovat laskeneet kovasti ja sitten se tili tehdään, kun kurssit nousee eikä päinvastoin kuten niin monet nerot tekee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kallopala ja muut kirjoitti:

Sinulla ja monella täällä oli täysin riskittömiä sijoituksia?Kertomasi mukaan kannatti haja sijoittaa,eikä laittaa rahoja velan lyhentämiseen.Kannattiko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu