Sinulla ja monella täällä oli täysin riskittömiä sijoituksia?Kertomasi mukaan kannatti haja sijoittaa,eikä laittaa rahoja velan lyhentämiseen.Kannattiko?
Missä sijoittaja nerot?
Kallopala ja muut
2137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
vain silloin, kun on tarvetta esim. remontoida, kannattaa ottaa lyhennysvapaita. Mistään hajasijoittamisesta en kyllä ole sanonut mitään, kerropa, mitä se on? Niin että älähän laita sanoja suuhuni.
Minulla kyllä on kaikki munat samassa korissa, Helsingin arvoalueilla, mikä lienee hajasijoittamisen vastakohta.
Sijoittaminen ei myöskään ole täysin riskitöntä koskaan, mutta jos ei ota riskejä, ei voi voittaa. Myös vuosien tuhnuttelu on muuten riski.
ostaa, kun hyvät siis hyvät ja varmast osakkeet ovat laskeneet kovasti ja sitten se tili tehdään, kun kurssit nousee eikä päinvastoin kuten niin monet nerot tekee.