mulla tekis mieli aloittaa toiminimellä oma tämmönen kotisiivous palvelu!onko kellään kokemusta,kannattaako,mistä sais tietoa ym...mulla vaan on sellanen juttu kun ei ole autoa että taitaa kaatua siihen.mut tahtoisin muiden kokemuksia kuulla
t:mi siivouspalvelu
!!!!kiinnostais!!!!
2462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Varmaan tmi siivous saattaa kuullostaa hyvältä,yleinen käsite on ettei silloin kukaan pääse vetämään rahoja välistä.
Totuus kuitenkin on että sinulla täytyy olla hyviä asiakkaita sen verran että tulet toimeen senkin jälkeen kun olet maksanut mm.verot,yel,vakuutus ym. maksut.
Tämän jälkeen huomaatkin ettei sinne kukkaroon jäänytkään sen enempää kuin palkkatyössä.
On myös syytä muistaa ettei sinulla ole mahdollisuutta lomiin ellet saa tuuraajaa jolle tietenkin joudut maksamaan,tämä seikka on myös hyvä ottaa huomioon että työnlaatu täytyy olla koko ajan priimaa jotta asiakkuudet säilyvät.
Kaiken täytyy olla suhteessa balanssissa,silloin voit onnistua.
Tunsin kerran erään naisen joka työskenteli tmi:llä,hänellä oli hyvä taloyhtiö siivottavanaan kymmenen vuotta,hänellä oli kaikki balanssissa eli hän sai siitä toimeen tulonsa,mutta sitten taloyhtiön hallitus vaihtui ja potkaisi matamin pihalle vaihtelun vuoksi,jäipä hän tyhjän päälle ja ei saanut rahaa mistään..
Mieti vielä kerran,asiassa on riskinsä!
välttämätön, ilman et selviä.Siivouspalvelu toiminta kannattaa jos et ota työntekijöitä. Tästä taas tulee ongelma ettei sinulla ole lomia. Oy:n muodossa voisit aloittaa vähän isommin ja vastuu jakautuu useammalle.Täytyy muistaa että työntekijätkin sairastuvat ja pitävät lomia, näistä tulee aina ongelmia.Olin aikoinaan siivousalan yrittäjä 15v,yritys ei ollut siihen aikaan ihan pieni, 4-6 työntekijää. Nyt olen vieraalla töissä enkä enään lähtisi yrittäjäksi.Mutta jos halusi on kova niin ota toiminimi ja kokeile, ensin yksin pienesti ja laajenna jos siltä tuntuu.Tiedän erään joka tekee toiminimellä yksin niin että 8h tulee täyteen päivässä, hän tykkää on tykännyt jo n.20v.Suurimmat menothan tulee työntekijöistä.