Niin olen 15 v poika ja mua pelottaa, että onko mulla aivokasvain. Mulla on ollu jo n.3vk huimausta ja välillä pientä päänsärkyä, mutta mulla on niska todella jumissa oikee sattuu kunnolla ku joku hieroo, että onkohan mulla sittenki jännitysniska. Tossa ku oli loma niin, olin aika paljon koneella päivässä n. 4-8h päivässä :S ja on aika huono tuoli mulla, että pitäiskö mun pelätä tota aivokasvainta? Ainiin ja välillä unohdan jtn pikku juttuja mutta se varmaa johtuu siitä ku veri ei kierrä kunnolla päässä? Kiitoksia jo muille valmiiksi
pelkään auttakaa! :(
kalustekauppias
4826
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei ole alkuunkaan aivokasvaimen oireet.
Niska- hartiaseutusi vain on jumissa liiasta koneella istumisesta.
Hei!
En halua pelotella, mutta monta kertaa niskahartia jäykkyyttä esiintyy aivokasvainpotilailla! Lääkärit pistää yleensä sen piikkiin, mutta tarkkaile jatkuuko nämä vaivat. Lääkärillä kannattaa käydä, jos huolestuttaa ja yksityiseltä puolelta ainakin pääset magneettikuviin tai TT:hen.
Näin valitettavasti kävi minullekin, mutta olin itse sinnikäs enkä antanut periksi vaan vaadin lääkäriltä lisäkuvauksia. Kasvain olikin jo levinnyt eikä sitä voitu leikata enää. Olisikin mielenkiintoista kuulla kuinka monelle näin on käynyt?
Ei kannata ensimmäiseksi aivokasvainta epäillä. Huimaus voi johtua monesta eri asiasta; matala verensokeri, matala verenpaine, väsymys jne..
Otat nyt ihan rauhassa, käyt vaikka ulkona ja vähennät sitä tietokoneilua.
Itsellänikin oli murrosiässä huimauksia, varsinkin seisomaan noustessa. Ihan silmissä sumeni. Unohtaminen lienee myöskin varsin normaalia tietyssä määrin.
Jos niskat saat kuntoon venyttelemällä ja tällä tavoin kenties päänsärytkin lakkaavat. Sillä välin ota vaikka buranaa.
Ylös, ulos ja lenkille! Unohda se runescape.
en runeta ihan paska peli :D joo pitää kattoo auttaisko toi mobilat vähäse näin aluksi