Jälkimmäinen
Älväri vai 50 vuotias rintamiestalo
Kumpi parempi
142130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ensimmäinen. Uusi on aina uusi, vaikka Älvsbyhus on valmis taloista muuten se viimeinen vaihtoehto.
alväri mieluummin. Rintamamiestalo on loputon työleiri, ja siltikään ei tule hyvä. Kumpaakaan en ole aikonut hankkia.
Kokemusta sekä rintsikan rankasta saneeraamisesta ja modifioinnista ja älväristä. Jos itse osaa tai edes on lähipiirissä hyvää asiantuntemusta rintsikan nykyaikaistaminen ei ole loputon projekti. Itse asiassa rintsikan saa remontoituna nopeammin haltuun kuin tilaamalla uuden älvärin. Jos kaikki työt joutuu teetättämään rahalla, kumpikaan vaihtoehto ei ole hyvä. Tällön täysin valmiiksi tehty talo on paras vaihtoehto.
Miten niin viimeinen?
Eikös se ole valmistalojen markkinajohtaja Suomessa ties kuinka monetta vuotta peräkkäin?
Ykkönen siis...
Eiväthän olleet alunperinkään kovin kummoisia, pommitusjätteistähän ja korvikemateriaaleista noista valtaosa rakennettiin. Miksikäs ajanhammas niitä parantanut olisi. Valinta olisi siis uusi Älvsby. Uusi on kuitenkin uusi.
...Älvsbytaloon muistuttaisin rintamamiestaloon usein liittyvästä etuudesta - ne sijaitsevat useimmiten kaupungin "parhailla paikoilla" - etäisyys keskustaan sellainen, ettei uuden talon rakentamalla useinkaan voi edes haaveilla.
tulee, huiman hankintahinnan lisäksi yleensä pirun kalliiksi.
Sijainti on yleensä hyvä, ja ympärillä kaunis puutarha. Muuttaisin silti kauemmaksi uuteen.
Olen montaa rintamamiestaloa käynyt katsomassa, ja yhteistä niille on ollut, homeen haju, mikä on estänyt minua ostamasta.
Lopulta teetin tämän älsbyn, ja tyytyväinen olen ollut. Jokatapauksessa liikun autolla, joten sijaiti ei ole niin tarkkaa.
Rintamamiestaloissa hyvin usein on monia ongelmia, joista valtaosa johtuu kosteudesta tavalla tai toisella.
se pysyy kasassa sen 200 vuotta, minkä joku kastelli tai herralakin. Ja nousee nopeasti ja edullisesti.
Kun talojen ikä ja älväri pannaan rinnakkain, niin paremmuus vaihtuu jossain 70-luvulla...80-luvulla rakennetuissa.
Riippuu tietenkin tapauksista.
Älvärihän edustaa 70-luvun rakentamista ratkaisuiltaan, mutta materiaalit ovat uusia.
en koskaan sellasta sutta ostaisi
Sisältä ne muistuttavat toisiaan...karuja molemmat mutta jälkimäisessä tunnelmaa ja se kivikellari.