joka päivä 1kpl 40mg,voiko todella refluksiin syödä vuosia?
Onko turvallinen lääke.
Toinen lääkäri sanoo että,mitä vähempi lääkkeitä sitä parempi ja toinen että voit joutua syömään lopunelämää haponsalpaajia.
Onko turvallinen lääke.
Toinen lääkäri sanoo että,mitä vähempi lääkkeitä sitä parempi ja toinen että voit joutua syömään lopunelämää haponsalpaajia.
Vastaukset 12
Vanhimmat
on isäpuoli vedellyt kiduksiin 5-6 vuotta, minulla taas on sopinut paremmin Somac, jota käytän kahden kuukauden kuurissa ja kun taas tulee oireita, Somac-reseptin uusin. Viimeksi vaan tein sellaisen virheen että kun ehdotettiin Nexiumia, niin otin sitä, ja se ei auttanut minulla niin hyvin kuin Somac.
Kävin muutama viikko sitten vatsasairauksiin erikoistuneella lääkärillä ja hän sanoi että happosalpaajalääkkeet ehkäisevät mm. ruokatorvitulehduksia. Kukaan lääkäri ei toistaiseksi ole minulle sanonut että ovat pahasta.
Nexiumista en henkilökohtaisesti tiedä onko turvallinen mutta Somac ainakin on. Pari kertaa vatsa tähystetty, palleatyrä löydetty, mutta Somacin kanssa on pärjännyt kohtuullisen hyvin.
Samaa kysyin omalta lääkäriltäni ja vastasi (koskien Lansopratsolia), että monet joutuvat käyttämään happosalpaajia päivittäin, eikä sen kuulemma pitäisi olla mitenkään vahingollista.
Olin itsekin huolissani juuri siitä, että tarvitseeko vatsan antaa välillä olla "vapaa" happosalpaajista, jotta vatsan normaali bakteerikanta ja toiminnot eivät häiriintyisi. Hän selitti suurin pirtein miten kyseiset lääkkeet toimivat ja ilmoitti ettei mitään vaaraa pitäisi olla, mutta olisihan se valitettavaa (ja pidemmän päälle kallistakin), jos joutuisi joka päivä happosalpaajia käyttämään.
Nexium (eli Esomepratsoli) ei ole itselleni käytön osalta tuttu, mutta setäni on syönyt niitä, ja muitakin happosalpaajia (siis kokeillut erilaisia), jo vuosia. Hänellä siis Nexium nyt käytössä.
Oma käsitykseni ainakin on, että jos lääkkeeen ei pitäisi edes pitkässä juoksussa aiheuttaa mitään vahinkoa, on sen päivittäinenkin käyttö sairauden hoidossa hyvä asia, ellei jopa suotavaa. :)
olla haittaa jos käyttää vaikka vatsa jo on normaali,itselle määrätty vuoden resepti Nexiumia ja siksi kysyinkin.
Minulle sanottiin, että pitää syödä Nexiumia lopun ikääni tai mennä leikkaukseen. Minut leikattiin vuosi sitten ja olen tosi hyvässä kunnossa. Nexium ei auttanut, leikkaus auttoi.
Nexiumia määrätään yleensä ruokatorven tulehdukseen sekä maha- ja pohjukaissuolihaavaan ja niiden uusiutumisen ehkäisemiseen. Eli vaikka oireesi ovatkin jo helpottaneet, niin lääkäri on saattanut määrätä pidemmän kuurin esim. tulehduksen uusimisen ehkäisemiseksi. Nämä ovat tietysti tapauskohtaisia asioita ja riippuvat usein vaivan vakavuudesta. Jos kyseessä on ollut jokin tulehdus ja se on parantunut, niin kyllä lääkettä kannattaa ainakin jonkin aikaa vielä syödä, ettei tulehdus palautuisi. Joissakin tapauksissa riittä neljän tai kahdeksan viikon kuuri, ja jos oireet palautuvat, niin lääkitys aloitetaan uudestaan, tai tehdään tarvittavat lisäkokeet ja edetään niiden mukaisesti.
Et ole kertonut, että mihin, tai miten vakavaan vaivaan lääkettä syöt, mutta hieman ihmettelen, jos lääkäri on määrännyt ns. "ensikertalaiselle" koko vuoden kestävän lääkityksen ilman mitään tarkempia testejä? Jos kyse ei ole mistään vakavasta, niin voithan lopettaa lääkityksen ja jatkaa sitä, jos oireet palaavat. Ehkä fiksuinta kuitenkin olisi vaikka soittaa lääkärille puhelinajalla, tai jättää soittopyyntö, ja tehdä sitten kuten lääkäri ohjeistaa. Siihen saakka lääkettä voi ainakin käyttää ihan huoletta.
Toivottavasti asiasi hoituvat kuntoon ja kiva kuulla, että lääkitys on ainakin tehonnut oireisiin, ellei jopa poistanut niitä kokonaan(?). :)
tähän sinällään hyvän Pakkipekan kirjoitukseen, että jos jotkut joutuvat syömään tulehduskipulääkkeitä pitempään, niin rinnalle suositellaan Nexiumia tai Somacia, koska ne estävät tulehduskipulääkkeiden mahdolliset vauriot vatsassa.
sopinut, mutta ei leikkaukseen kun Somac auttoi.
että on tehty tähystys pari kertaa ja ph-mittaus 24 tunnin.
Mutta lopulta selvisi syyksi,lievä refluksitauti.
Olen syönyt vuosia haponsalpaajia ja ei ne auta,yskin koko ajan ja kurkkua kutittaa on kiuin tulehtunut koko ajan.
keuhko ok,ja viimeksi lääkäri sano että jos vielä tähystettäs mutta en usko että siellä mitään on koska ei ole ollut aiemminkaan pahempaa.
Jotain muuta on syynä oireisiini ja voiskohan se olla allergiaa sillä henkeä ahdistaa ja yskittää aina kovasti jos olen esm.eläinten lähellä vaikka päivänkin.Silloin myös poskiontelot oireilee.
Menen kyllä lääkäriin sillä olis kyllä jo Nexiumi auttanut,olen käyttänyt niin kauan.
Suurin ongelma on kova yskä mutta astmaa ei ole,sekin tutkittu.Kutittaa myös ihoa ajoittan kovasti ja kesällä on paljon pahempaa.
Mulla Nexium ei auttanut mitään mutta Somac auttaa.
Kyllä nuo oireet valitettavasti viittaa refluksiin, ihan samoja ollut mulla mutta nyt kun Somac-lääkitys päällä, niin oireita ei juurikaan enää ole.
haen sillä ei tämä ole hyvää elämää,olen kärsinut jo yli 10v tästä ja oireet samat koko ajan eli refluksia taitaa olla.
Allergiatestitkin kävin läpi joku aika sitten eikä niissä ollu mitää,eikä edes auta allergialääkkeet.
Pitää mennä lääkäriin.
rasitustestissä, jossa mitattiin sydämentoiminta ja että onko astmaa. Sepelvaltimotautia ei löytynyt vaan rintakipu oli refluksista aiheutuvaa, samoin hengenahdistus, kurkkukipu jne.
on 20 tai 40mg kuukauden tai puolentoista kuuri ja esim. tulehduskipulääkkeitä säännöllisesti syövälle 20mg suoja jatkuvasti.