aricept ja huonovointisuus

jasleen

Miten lääkkeen aiheuttamaa pahoinvointia voisi vähentää? Äiti hiukan vastustaa lääkkeen ottamista, koska seuraavana päivänä olo on kuulemma kuvottava. Oksentamista tai muita oireita ei ole esiintynyt. Syököhän hän liian vähän tms..

Minkälaisia kokemuksia?

2

1335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräs vaan

      meillä omaiselleni aloitettiin aricept-lääkitys jo kolmatta vuotta sitten.Hän ei voi ottaa kuin puolikkaan (sen aloitus määrän,5mg)ariceptiä, koska hänelle tulee kanssa kuvottava olo, ripuli ja muutenkin heikko olo täydestä pilleristä. Ehkä asiaan vaikuttaa sekin että omaiseni painaa 40 kg, syö kyllä (valvottuna) hyvin, mutta kyllähän nämä lääkkeet sellaisia "myrkkyjä" ovat, täytyy vaan laskea edut ja haitat ja toimia sen mukaan.Oletko huomannut ariceptin tehoavan äitiisi ja miten?Meillä otetaan ariceptin kanssa ebixaa,lääkkeiden yhteisvaikutus sairauteen on kyllä huomattavan positiivinen,jaksetaan taas...

      • jasleen

        Äidillä on menossa lääkityksestä vasta kolmas kuukausi, joten totutteluvaiheessa ollaan. Tosin annostus nostettiin melko nopeasti 10mg. Hän on taudin varhaisessa vaiheessa ja kyseleminen lääkkeen oton suhteen tuntuu hänestä holhoamiselta.

        Vielä kyse ei ole (useimmiten) muistamattomuudesta, mutta toivoisin että äiti tottuisi ottamaan lääkkeen niin ettei käyttöön tulisi taukoja.. Tällä hetkellä sanoo jättävänsä välillä väliin.

        Diagnoosin saamisen jälkeen emme ole keskustelleet vastaavan lääkärin kanssa, mutta annoksen puolittaminen (tai vähentäminen) voisi olla äitinikin kohdalla hyvä ratkaisu, koska hänkään ei paina paljon ja syö kevyesti.

        Vaikutuksia pahoinvoinnin ohella on vaikea eritellä, mutta minusta tuntuu, että äidin keskittymiskyky on mahdollisesti hiukan parantunut lääkkeen ansiosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      136
      6663
    2. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      158
      5708
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      56
      4458
    4. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      112
      3998
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      15
      3909
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      41
      3731
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      68
      3456
    8. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      30
      3123
    9. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      232
      2898
    10. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2413
    Aihe