Mikä tuholainen tekee tällaista?

Sienipilvi

Minulla on muutamalle kaktukselle käynyt lyhyessä ajassa niin, että yhtäkkiä kaktuksesta on pelkkä kuori jäljellä. Sisältä aivan tyhjä.

Mikähän tuholainen tällaista voisi tehdä?

Minulla on Sitruunapuussa ainakin kehrääjäpunkkia, ja joidenkin kasvien mullassa ryömii joitakin banaanikärpäseltä näyttäviä, mutta pienempiä.

2

851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaktus-kalle

      kyseessä on pienet toukat. viherkasvejeni ympärillä mm. mullassa asustelee pieniä ripsiäisen ja bananikärpäsen näköisiä itikoita, joiden luulin olevan harmittomia. KUNNES huomasin, että niiden lyhyehköt 2.5 - 4 mm pitkät toukat syövät kasvien uusia meheviä juuria! Toukat ovat kalunneet jopa pieniä kaktuksia, kun pienet juuret ovat loppuneet. Toukat kuolisivat varmaan mäntysuopa-vesi liuoksella, mutta kaikki kasvit eivät siedä koko mullan kastelua saippualla :P hyvänä ratkaisuna voi olla Mullan vaihto, joka saattaa auttaa myös silloin jos kyseessä on jokin tauti. Toukat ovat syöneet myös juuri itäviltä siemeniltä kaikki juuret !

      • Alkup. kysyjä

        Provado noihin toukkiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      162
      4113
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2403
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2131
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1292
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1250
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1139
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1102
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      100
      908
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      830
    Aihe