Hei! Olen keväällä (huhtikuu) lähdössä kiertämään Intiaa kaverini kanssa ja tarkoituksena vierailla myös Goalla. Lääkäri kirjoitti reseptin Heliopariin, mutta sepäs sattuukin olemaan juuri se malarialääke jota ei enää suositella, varsinkaan Goalle. Lariamin haittapuolet pelottavat, Malarone on järkyttävän hintainen ja jäljelle jää tämä mystinen doksisykliini. Onko teillä kokemuksia siitä? Aika halvalta vaikuttaa, ja ilmeisesti hyvin tehokas.
doksisykliinistä tietoa?
mattinäsä
2454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Doksisykliini on ihan hyvä vaihtoehto, halpa ja tehokas eikä juuri sivuoireita. Ainoa haittapuoli on se, että doksisykliiniä käytettäessä monen iho palaa helposti auringossa. Kunnon aurinkosuojaukset päälle, niin hyvin käy.
Heliopar on monissa tapauksissa riittävän tehokas estolääke. Matkakohteessa tavattu malariatyyppi määrittää vaikuttavan lääkeaineen ja vastaavasti myös mahdollisen sairauden hoidon. Goallakin Heliopar riitti vuosikaudet kunnes viime talvena Panjimin pohjoispuolella tuli ilmi lukuisia toisen, vakavamman malariatyypin aiheuttamia sairastapauksia. Huomioi, että suositusten mukaan Panjimin pohjoispuolella alueella Candolim-Calangute-Baga tarvitaan Malarone tai Lariam, muuaalla riittää ainakin toistaiseksi Heliopar. Malaria valitettavasti leviää maailmalla.
Itse lähden etelä-Goaan viikon sisällä ja Heliopar-kuuri on aloitettu. Se on edullinen eikä ole aiemminkaan aiheuttanut mitään sivuvaikutuksia.
Lariam on myös tuttu tuote enkä ole saanut siitä mitään isompia oireita, unen laatu kylläkin kärsi. Kaikille Lariam ei sovi ja se täytyy ottaa huomion matkakohdetta valitessa. Esimerkiksi Saharan eteläpuoliseen Afrikkaan ei ole asiaa ilman Lariamia.
Lääkärit ovat hyvin tietoisia viimeaikaisista lääkityssuosituksista eri alueilla.