Koira ja kissa allergia lapsella

hellin79

Eli meidän tytöllä on nyt kuukauden päivät ollut nenä aivan tukossa koko päivän,silmät punoittaa välillä,aivastelee,nenästä valuu kirkasta räkää ja yöt on tyttö aivan tukossa ja limaa kertyy kurkkuun yöllä hirmuisesti.Ja iltaisin ja öisin yskii välillä ja kun annanmme keuhkoja avaavaa lääkettä jonka sai syksyllä siitepölyallergia oireisiin niin loppuu yskiminen.
Ja tänään sitten oltiin prick-allergia testeissä niin koira oli positiivinen (3mm) ja kissa oli positiivinen (7mm).Eli kissa oli pahempi.Nyt sit tuleekin aiheelliseksi se,että kun meillä tosiaan on koira,niin joudutaanko luopumaan koirasta??Kun minä olen ollut itse pienenä ja olen edelleen kaikille muille eläimille paitsi koiralle allerginen ja mies on myös kissalle allerginen ja hänellä on livä astma.Lääkäri sanoikin että tytöllä on myös taipuvaaisuutta astmaan.Kyllä nyt ollaan vaikeiden päätösten edessä!!!???

4

968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katrian

      juuri toisinpäin - poika oli enemmän allerginen koirille kuin kissoille ja meillä oli kotona kissoja. En olisi niistä halunnut luopua, mutta mun mielestä se oli parasta kun lapsella allergia todettiin ; (

    • eikö asia

      ole ihan päivänselvä, lapsen terveys tulee ykkösenä...ainakin pitäisi tulla.
      Kun se astma sitten mahdollisesti puhkeaa niin se ei sitten koskaan parane, toki voi olla remissiossa, muttei koskaan parane=)
      Uskomatonta että joku miettii tuossa tilanteessa mitä tekee, ilman muuta koira uuteen kotiin.

      Lapsella on paha olla noiden oireiden kanssa!

      • höh

        olen täysin samaa mieltä kanssasi, miksi lapsen täytyy kärsiä eläimen vuoksi!!! Itse olen pahasti allerginen monille eläimille, eikä se ole tosiaan mikään leikin asia!!! Terveys ensiksi, haloo!!!!!!


    • lastasi niin

      Jos rakastat lastasi vastauksen pitäisi olla selviö. Koirallle uusi koti. Astma on kamala sairaus, varsinkin nuorelle. Vuosittain siihen kuolee parisen sataa ihmistä Suomessa ja kaikki eivät ole vanhoja! Antaisitko anteeksi itsellesi sen tai sen, että lapsesi joutuisi ainaisesti käyttämään astmalääkkeitä? Päätöksen ei siis pitäisi olla edes vaikeä!
      Koira pois ja ilmanpuhdistin puhdistamaan loppukotia pikapikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      128
      5289
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      2022
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      138
      1438
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      106
      1282
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      98
      1279
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      187
      1121
    7. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      27
      1059
    8. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      48
      1053
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      65
      1010
    10. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      861
    Aihe