Mihin paratiisiin???

vielä pari kk

Moikka,

pähkätään mihin sitä rinkkansa manilasta suuntais - mikä filippiinie n paratiisisaarista on mahtavin? Boracay vaikuttaa hienolta, mutta onko se liian turistinen vai pääseekö toisille saarille kätsysti (aikaa vain viikko siellä). Vai miten muut saaret - Cebu verrattuna Boracayyn, Bohol? Tarkoitus siis löytää saari jossa todella lomailla - nauttia upeasta vedestä, hyvästä ruuasta, letkeästä rantabaareilusta ja easy access , sillä aikaa matkusteluun ei ole (ajateltuna lento manilasta). Pääsaaren olen kiertänyt n. 10v sitten - toki upea mutta nyt lököloma erään Aasian miljoonakaupungin sykkeen välissä. Kiitos vinkeistä!

1

798

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aargh

      Noissa muissa en ole vielä käynyt mutta Boracaylla pari kertaa. Suomen sanaa en siellä kuullut kuin omilta matkakumppaneilta. Kyllä siellä jonkin verran turisteja oli mutta ei haitaksi asti. Filippiiniläiset lomailevat myös itse siellä. Mielestäni sieltä löytyy just sitä mitä kirjoituksessasi kuvailit. Kannattaa myös vuokrata mopo tai prätkä ja lähteä saaren sisäosiin ja toiselle puolelle. Me myös kiersimme kerran saaren moottoriveneellä ja osittain myös purjehtien (toki meillä oli kuskit veneissä). Veneestä näkyy hienoja luolia ja voihan niihin tietysti lähemminkin tutustua. Tai jos haluaa vain olla niin upeat rannat, ei mitään rantatuolirivistöjä, paljon mukavia baareja ja ravintoloita ja shoppailukin onnistuu. Asuimme bambumajassa, suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1786
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1262
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      72
      975
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      909
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      828
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      742
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      741
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe