syöppöilystä

havthesame

Jo aiemmin olen siis tänne kirjoitellut samasta aiheesta, kutakuinkin litania menee näin jota olen kirjoittanut, siispä koppasin storyni vaikkei tilanne niin paha nyt elää olekkaan mutta silti..

"
Jonkun mielestä ihmiset "hakevat" täältä vain sääliä itselleen ja jauhavat samoja, euhän sen väliä sillä jokaisen tarina on silti erilainen, vaikka yhdistävä tekijä onkin tuo bed..
Ei mua kiinnosta muitten sääli vaan se että josko täältä löytys täyspäistä apua/tukea/neuvoja mitä vaan semmosilta jolla OIKEASTI on ongelmia syömisen (lopettamisen) kanssa..
Ne muutaman rivin ns. vastaukset-kommentit ei niin aina anna ymmärtää..
Tuskin olen ainut ketä haluaisi vaikka meilata omasta tilanteestaan- saada niin apua, siis oikeasti muutenkin kun lukemalla vaan tätä palstaa ja vastauksia, ainakaan mä en jaksa tänne tulla niitä kovinkaan usein tulla lukemaan..

Siispä lue lyhykäisyydessään ja mieti =)

Mulla on ollut eri s.häiriöitä jo usean vuoden ajan. Ollu bulimian, a:reksian ja o:reksian oireita sekä viime vuosina bed.
Lääkäristä oli jopa hauskaa, no vakava juttu mutta
huvitti itseänikin. Joku kellä on samanlainen, oikea huumorintaju ymmärtää mitäs tarkotan ;)
Ilman huumoria ei tod. selviis.. ü
Toisista lekureista taas lihavalla, ylipainosella ihmisellä ei voi olla minkäänlaista s.häiriötä.. että se on vaan siitä kiinni että osaa lopettaa että aikuisen tulis ymmärtää rajansa jne. u know.

Ehkä oon aina ollut normia pyöreempi, semmonen abouttiinsa 60 (pit. ab. 165something)siis ennen..
Tarinan alkuun en mene, looong story ja silleeen mutta nuo kaikki vaiheet siellä ja muuta.. anyway, muutin takas himaan muutamia v:a sitten, sitä ennen jo aloin oireilla syöppöyden suhteen, ostaa karkkia, suklaata ym. "pientä, kivaa, helppoa".. Sitten muutin siis back 2 home ja ostin huoneeseen kaikkea ja söin useimmiten salaa.. sillon tällön kävin myös oksentamassa ja taas söin lisää ja kunnes turtu ja ei jaksanut oksentaa enää vaan söi ja söi..

Muutin omaan himaan ja sitten oliki vähän helppoa kun ei tarttenu syödä salaa ja varoa.
Äkkiä tuli lihottua muutamassa vuodessa sitten reilu kilomäärä.. semmosesta seiskaviidestä tommoseen ysivitoseen..
Aina piti alottaa huomenna uusi dietti ja karsia pahat pois ja muuta mutta se onkin taas se huomisen juttu.. jos vaan nyt tän kerran ja niin edelleen.. kaikki ne tietää.. =)
Eikä sitä edes oikeesti tajunnut että paino oli nousuut noin rajusti..
Mutta muut sen huomas/huomaa ja huomauttaa..
Tottakai parempi niin. En itekkään pidä mistään läskeistä, eikä tarviikkaan ei omien ei muiden.

Niin ja sille, vaikka kaupasta ostais vaan kuinka tervettä niin kyllä nekin kaikki alas menee hujauksessa.. ja puhumpa melkeen mistä vaan "sotkusta" jonka saa syömiskelpoiseksi muokattua.
Helpompi olis kun joku tuuppais valmiin mealin eteen sen ainoan mitä olis aina tiettyinä aikoina ja ei olis mahollista ite annostella tai mitn.
Teeppä keittoa ajatellen että syöt usean pvän sitä mutta kuinkas käy menee monta litraa hetkessä..ja muut mitä vaan on kun "se" vaihe pamahtaa..taas!
Pahimmillaan taitaa olla 700gr jauhelihaa kastikkeeseen, 500gr juustoraastetta, makaronia, perunasalaattia rasia, raejuustoa, pringlesejä, dippiä, lisää sipsiä, pari karkkipussia, vanukkaita, suklaata, leipää, leikkeleitä, limua.. niin päivässä.. Oliskohan ollut muutakin? Heh..ja huh.. ja hyh..

Onnex toi pahin vaihe on jo takana? Lyllähän vieläkin tulee noita kohtauksia mutta en oo enää ostellut tommosia..onnex..rupes jo hävettään käydä lähikaupassa lastaamassa..
Mutta onhan noita!!..
Enemmänkin nyt jos tulee taas "se" niin kaikki kaapissa oleva menee.. vaikka kaurapuuroa kunhan vaan on jotain syötävää!! Tyyliin vaikka grammoittain rasvaa leivän päälle jos ei muuta ole.. Voisin jatkaa kirjoittamista mutta eiköhän tässä ollu enough noin niinku vähäx..

Jos siltä tuntuu ja olet tosissas niin paahan meiliä vaikka tulemaan.. [email protected]
olis kyllä tarkotus saada ittensä normi kuntoon niinku vihdoin!! Ei vaan ajatella, haaveilla siitä..ja lykätä alotus huomiseen tai maanantaihin tai kuun alkuun tai muuhun..
Elikkä niin tukea ja sitä tarjolla =)"
taísi olla kirjoitettu 07.04.2007 ja siis "tänne" eli 24:lle

Näin siis mulla on mennyt ja menee tyyliin vieläkin tosin ei noin kahosti ainakaan pitkiä aikoja, enää mutta että suhde ruokaan olisi normaali?! Ja että tulisi syötyä normisti?!....
Mikä edes on normaalia ruoka suhtautumista?
Kerro jos tiiät=P

Olisi oikeasti kiva kirjotella muiden saman ongelman kanssa painivien joten paas meiliä tulemaan!!
Erityisesti ne joilla on roimaa ylipainoa(kin) ahmimisien seurauksena!!!!

Jatkoja kaikille!!!!

Musta ei mihinkään kokouksiin bed tapaamisiin joita kaikilla sivuilla "tuputetaan"

1

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sorihhhhhhhhhhhhh

      tosi epäselvä lukee tota tekstiä sori vaan D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1249
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1047
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      61
      990
    4. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      933
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      919
    6. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      139
      890
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      836
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      751
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      685
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      684
    Aihe