Piti vain saada kirjoittaa...

Hei kaikille, jotka lukevat viestini!

Olen siis 22-vuotias nuori nainen Pohjois-Suomesta ja haluaisin saada avomieheni kanssa lapsen täydentämään rakkauttamme. Olemme puhuneet asian halki ja tulleet molemmat siihen tulokseen, että nyt vauvalle olisi aika elämässämme. Ongelmia vain tuntuu olevan. Olen ollut 8 kuukautta syömättä pillereitä ja mitä sivustoja olen aiemmin lukenut, olisi pitänyt jo tärpätä. Mutta ei kuitenkaan meidän kohdallamme...

Emme silti lannistu rakkaani kanssa. Yritämme ja toivomme, mutta mikäli mitään ei tapahdu, on vain myönnettävä tosi seikat. Rakastan miestäni enemmän kuin mitään tässä maailmassa. *Halaus*
5578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olen myös 22 vuotias, joskin Etelä-Suomesta. Olen nyt ollut ilman hormonitonta ehkäisyä vasta kuukauden, joten oli ihan hyvä tietää, että raskauden alkaminen voi ottaa jonkin aikaa. Ettei sitten turhaan odota... Aika turhauttavalta tuntuu, olisikohan pitäny sittenkin aikanaan aloittaa joku muu ehkäisy kuin pillerit. Ihan vaan tämän päivän tilannetta pohtien. Mutta eipä kai sitä sitten osaa aavistaa, että vauva vois olla tervetullut jossain elämän vaiheessa. Toivotan teille onnea yritykseenne!

Äänestä
  • täällä myös 22w. yrittäjä kohta 2kk ilman pillereitä, tärppiä malttamattomana odotellen.netistä lukenut että pillereiden jälkeen on normaalia jos raskaaksi tulo kestää noin puolitoista vuotta, siksi ei pitäisi turhia hosua. MUTTA kuume on niin suuri että näillä sivuillakin pitää päästä käymään joka päivä. koko ajan olen kalenteri kädessä, joskin turhaan koska varmojen päivien laskeminen mahdotonta koska pillereiden jäljiltä menkat tosi epäsäännölliset. yritän kestää.. onnea meille kaikille yritykseen!

    Äänestä

Meille koulussa opetettiin (olen jo "keski-ikäinen") että jos ei ole ehkäisyä, se on kerrasta poikki. Raskaaksi tullaan HETI. Valitettavasti uskoin opettajaan. Joten kun lopetin pillerit enkä tullut raskaaksi, itkin joka kuukausi todella katkerana ja pelokkaana. Sitä kesti kohdallani 10 kuukautta. Joka kerta ostin testin onnellisena, jotta kyllähän nyt jo, mutta ei. Lopulta rauhoituin ja otin asioista selvää. Ensinnäkin stressi saattaa vaikuttaa negatiivisesti joten täytyy vain antaa ajan kulua ja rauhoittua. Yrittäminenhän on hauskaa. Ja jos on käyttänyt pillereitä, kestää kauan ennen kuin elimistö on "puhdistunut" niistä.
Ei muuta kuin hauskan pitoon miehen kanssa ja tsemppiä. Joku kaunis päivä... positiivinen.

Äänestä
  • Tiesittekös sitä, että väitetään, että nainen olisi hedelmällisimmillään juuri pillerit lopetettuaan ja tilastot kertovat, että 25% naisista tulee heti raskaaksi pillerit lopetettuaan! Taitaa siis olla yksilöllistä tuo raskaaksi tulo.

    Äänestä

  • Maija kirjoitti:

    Tiesittekös sitä, että väitetään, että nainen olisi hedelmällisimmillään juuri pillerit lopetettuaan ja tilastot kertovat, että 25% naisista tulee heti raskaaksi pillerit lopetettuaan! Taitaa siis olla yksilöllistä tuo raskaaksi tulo.

    Kerroin vain miten minulle kävi. Olisipa minullekin käynyt niin, olisin säästynyt monelta itkulta ja epätoivon yöltä. Sillä meidän parisuhde oli koetuksella silloin. Onneksi jotkut "onnistuvat" heti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


22 ja valmis äidiksi kirjoitti:

Hei kaikille, jotka lukevat viestini!

Olen siis 22-vuotias nuori nainen Pohjois-Suomesta ja haluaisin saada avomieheni kanssa lapsen täydentämään rakkauttamme. Olemme puhuneet asian halki ja tulleet molemmat siihen tulokseen, että nyt vauvalle olisi aika elämässämme. Ongelmia vain tuntuu olevan. Olen ollut 8 kuukautta syömättä pillereitä ja mitä sivustoja olen aiemmin lukenut, olisi pitänyt jo tärpätä. Mutta ei kuitenkaan meidän kohdallamme...

Emme silti lannistu rakkaani kanssa. Yritämme ja toivomme, mutta mikäli mitään ei tapahdu, on vain myönnettävä tosi seikat. Rakastan miestäni enemmän kuin mitään tässä maailmassa. *Halaus*

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu