Salapoliisiromaanit

sinttti

Olisiko mtn tietoa salapoliisiromaaneista? Teen koulussa ryhmätyötä salapoliisiromaaneista eikä niistä ole mtn tietoa.

5

970

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallis ystäväni

      kato netistä. Osaat kai käyttää Googlea. Kele...kun ite kävin koulua täýtyi raahautua kirjastoon....

    • A R
    • näin simppelin

      Tässä on ilman muuta vaikeinta pysyä aiheessa.
      Kun kerran aihe on noin lapsellisesti rajattu, niin kyseeseen tulevat ilman muuta Edgar Allan Poe alan pioneerina, Arthur Conan Doyle klassikkona ja Agatha Christie tunnetuinpana kirjailijana.
      Kun tyytyy näihin kolmeen ja valottaa heidän tuotantoaan ja henkilöhahmojaan, niin se kyllä jo riittääkin siltä osin.

      Kun kuitenkin on kyse koulutyöstä, ja aihe oli näin lapsellisesti määrätty, niin ottaisin ilman muuta melkeinpä suurimpaan rooliin nuortenkirjat, ja sieltä Viisikko- ja Salaisuussarjat, sekä Ruotsin mestarietsivä Kalle Blomqvistin ,ja vielä Suomesta Pertsan ja Kilun.
      Näistä saattaisi jo joku olla jollekin kuulijalle tuttukin, ja esitelmä ei vaikuttaisi ainakaan mistään kopioidulta.

    • Salapoliisiromaanit tunnistaa aina rikoksesta ja sen selvittelystä.

      Yleensä väkivaltaa ei ole, vaan romaanit keskittyy enemmän rikoksen selvittelyyn. Mitä on käynyt? Mitä seurauksia? Kuka on tehnyt?
      Arvoitusdekkari
      Arvoitusdekkareissa rikos on murha tai ovela huijaus tapahtuu kirjan alussa.
      Kovaksikeitetty dekkari
      Siinä kuvataan yhteiskunnan eri puolia kaunistelematta. Tapahtumat suurkaupungissa.
      Poliisiromaani
      Poliisiromaani kuvaa rikoksen edistymistä poliisin näkökulmassa ja kertoo paljon poliisin arjesta.
      Rikosromaani
      Rikosromaanissa kerrotaan tarina rikollisen näkökulmasta.
      Trilleri
      Se on toimintajännäri kuvaa terrorismia, vakoilua tai huumekauppaa.




      kopsasin omast esityksest meiänki piti tehä.... iehfe

    • heh....

      Aloitus on vuodelta 2008....hmm...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe