Nyt on tälläkin perällä alkanut ensikosketus ekolokiseen elämään. Kenelläkään muulla ei tietääkseni ole täälläpäin kuivakäymälää. Netistä olen etsiskellyt tietoa että miten kompostoin syntyvän tuotteen. Voiko sen sekoittaa kerroksittain pikakompostoriin vai onko pidettävä niissä ämpäreissä puol vuotta ja sitte johonki jälkikompostiin. Yksin asuva nuorimies. Ruuanjätettä ei pikakompostiin paljoa synny, eli pitäiskö ihmis jäte kompostin hengissä myös talvisin. Jos vaan jollaki on kokemuksia. Aion kyl ainaki kokeilla.
Kuivakäymälän kompostointi
1
737
Vastaukset
- jo pari vuotta
Meillä on nelihenkisellä perheellä ollut Separett 9000 jatkuvassa käytössä pari vuotta. Virtsat meillä menee tavalliseen viemäriin ja kakkasaavia tyhjennetään 2 viikon välein. Me tyhjennetään se ensin pikakompostoriin muun talousjätteen kanssa. Jäätyy se silti, mutta bakteerien tuhoutumisen kannalta se on vain hyvä. (Jos kompostin tilavuus vaan riittää...)Kesällä pikakompostorin sisältö kasataan aumaan puuutarhajätteiden kanssa(ts. isoon kasaan) ja peitetään kevytpeitteellä. Massaa käytetään siis vasta kahden vuoden (talven) jälkeen, jolloin pöpöt on varmasti kuolleet. Ämpärissä kannattaa ehdottomasti käyttää maatuvaa säkkiä; helpottaa putsausta huomattavasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945218Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415663Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16510792Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010113Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369551Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476