Kuivakäymälän kompostointi

separett / biolan 220

Nyt on tälläkin perällä alkanut ensikosketus ekolokiseen elämään. Kenelläkään muulla ei tietääkseni ole täälläpäin kuivakäymälää. Netistä olen etsiskellyt tietoa että miten kompostoin syntyvän tuotteen. Voiko sen sekoittaa kerroksittain pikakompostoriin vai onko pidettävä niissä ämpäreissä puol vuotta ja sitte johonki jälkikompostiin. Yksin asuva nuorimies. Ruuanjätettä ei pikakompostiin paljoa synny, eli pitäiskö ihmis jäte kompostin hengissä myös talvisin. Jos vaan jollaki on kokemuksia. Aion kyl ainaki kokeilla.

1

759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jo pari vuotta

      Meillä on nelihenkisellä perheellä ollut Separett 9000 jatkuvassa käytössä pari vuotta. Virtsat meillä menee tavalliseen viemäriin ja kakkasaavia tyhjennetään 2 viikon välein. Me tyhjennetään se ensin pikakompostoriin muun talousjätteen kanssa. Jäätyy se silti, mutta bakteerien tuhoutumisen kannalta se on vain hyvä. (Jos kompostin tilavuus vaan riittää...)Kesällä pikakompostorin sisältö kasataan aumaan puuutarhajätteiden kanssa(ts. isoon kasaan) ja peitetään kevytpeitteellä. Massaa käytetään siis vasta kahden vuoden (talven) jälkeen, jolloin pöpöt on varmasti kuolleet. Ämpärissä kannattaa ehdottomasti käyttää maatuvaa säkkiä; helpottaa putsausta huomattavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      91
      4313
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      231
      1720
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1440
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1130
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      330
      1062
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1050
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      1029
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      140
      976
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      944
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      929
    Aihe