"Eine grosse Enttäuschung ist der kraftlose, durstige Motor."
Auto,motor und sport vertaili A3 1.4TFSI ja Golf 1.4TSI malleja 116i:ttä vastaan.BMW jäi viimeiseksi, kehuja se sai ajo-ominaisuuksistaan ja jarruistaan.
Moottoritekniikoiden erosta kertoo esim. kiihtyvyys 60-100km/h 4-vaihteella, VW 7.6s ja BMW 12.5s ja vertailun keskikulutus VW 8.9l, BMW 10.7l.
122hv VW voitti vertailun, 125hv Audi oli toinen ja 122hv BMW kolmas eli viimeinen.
Auto,motor und sport vertaili A3 1.4TFSI ja Golf 1.4TSI malleja 116i:ttä vastaan.BMW jäi viimeiseksi, kehuja se sai ajo-ominaisuuksistaan ja jarruistaan.
Moottoritekniikoiden erosta kertoo esim. kiihtyvyys 60-100km/h 4-vaihteella, VW 7.6s ja BMW 12.5s ja vertailun keskikulutus VW 8.9l, BMW 10.7l.
122hv VW voitti vertailun, 125hv Audi oli toinen ja 122hv BMW kolmas eli viimeinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Mitä sitten?
Kukahan pölhökustaa sortuu tuohon hitaaseen paljon kuluttavaan 116i-malliin...Ai niin onhan siinä hyvät ajo-ominaisuudet.
Painoa enemmän kuin 116i-mallissa eli 60-100 4 vaihteella 14 sekuntia? Ja kulutus 11-12 litraa sadalla?
Mitähän se BMW:n "Efficient Dynamics" oikeastaan tarkoittaa?
Säästäähän siinä tietysti sähkölaskussa kun noin hitaalla autolla kestää työmatkatkin kauemmin eli vietät vähemmän aikaa kotona.1.6 litraiselle minimoottorille järkyttävä bensankulutus taas blokkaa nuokin senttisäästöt..
Autoexpressin mielestä samanlaisessa testissä BMW ykkönen, Audi toinen, ja Mercedes kolmas.
http://www.autoexpress.co.uk/carreviews/grouptests/214578/audi_a3_vs_bmw_116i_vs_mercedes_a170.html
Ja kiihtyvyystesti tietyllä vaihteella kertoo vain sen, kellä on tihein välityssuhde kyseisellä vaihteella. Varttimailin loppunopeus kertoo paremmin voimavaroista. Toki tuosta näkee sen, että jos kiihdytetään ohitus nimenomaan nelosella, niin VW kiihtyy parhaiten, mutta ei sitä, että jos saa käyttää vaihteistoa, (vaihetiston käyttäminen on erittäin viisas teko manuaalivaihteistolla varustetussa autossa!) niin kuka sitten kiihtyisi parhaiten.
No tuossa testiluokassa kaikissa autoissa luultavasti kuski, mutta kuitenkin.
No bemarin kulutuslukema on kieltämättä pettymys jos pitää paikkansa. Kuulostaa ällistyttävän korkealta verrattuna kilpailijoihin. Ja siihen että valmistaja lupaa kaupunkiajoonkin 7.5l kulutuksen. Paljon oli A3sen kulutus ja kiihtyvyys?
60-100 4-vaihteella 8.7 ja kulutus 9.1, VW:tä huonommat arvot johtunevat A3:n vajaa 100kg suuremmasta painosta.
80-120 6-vaihteella
Audi 17.0
BMW 26.6
VW 14.5
Toisaalta eipä nuo BMW:n oletetut "aavikkovaihteet" näytä tuota järkyttävää kulutusta pienentävän.
Kyllä tuo VW:n Downsizing-konsepti näyttää aika onnistuneelta vrt. BMW:n 1.6 moottoriin.
Jo ihan periaatteesta en ostaisi Skodan sisarautoja Volkkaria tai Audia. Siihen nähden että jälkimäiset perustuvat Skodan komponentteihin niin niiden hinta on lievästi yläkantissa. Mieluummin ajan takavetoiselle - vaikkakin hitaammalla - autolla.
Löytyy esimerkiksi 1.4TFSI/TSI-moottori?
Kerro kun olet noin "tietävä"...
Ei ole vielä mutta eiköhän jo tämän vuoden aikana sellainen esitellä. Pakko on kyllä myöntää että toi vag 1.4 tsi on suunnannäyttäjä tulevaisuuden moottoreille. Tulevaisuudessa koneiden koko pienenee mutta tehot ei. Veikkaampa että BMW siirtyy myös pienempii kaksoisahdettuihin bensa sekä diesel moottoreihin, mutta tehoista ei luovuta! Suora kutonen voi olla tulevaisuudessa historiaa, mikä on sääli. Itseasiassa BMW:llä on jo kaksoishdettuja koneita mallistossa 3.0i ja d. Kaiken tämän aiheuttaa eu:n asettamat erittäin tiukat päästö normit. "Euro 6 on dieselmoottorille kova paikka. Se rajoittaa myös dieselautojen typen oksidien määrät samalle tasolle kuin bensa-autoissa".... eli hyvästi diesel- ja isot bensakoneet. http://www.iltalehti.fi/autot/200712207009235_au.shtml
ruokahalu ja ponneton suorituskyky vaatii 98-bensaa, vähän kuluttavaan suorituskykyiseen kansanautoon kelpaa 95E.
"BMW Efficient Dynamics"
eu normin mukainen kulutus on 116i:ssä 5.8l sataselle, että silleen.... Vai meinaatko että bmw:n kulutus olisi mitattu eritavalla kuin sinun audisi kulutus?
vertailussa 116i:n kulutukseksi mitattiin 10.7 litraa 98E bensiiniä ja Golffin kulutukseksi 8.9 litraa 95E bensiiniä.
Katsele sinä normikulutuksia...
Joo saahan 1.0 micrankin kuluttamaan vaikka 25l/100km. Kumminkin noi eu normit on aika tarkkoja mittauksia, eikä minkään lehden testaajan ajamia mutu tuloksia!
vertailutestissä ja sehän sinua vituttaa...Voi poloista.
Lähetä vastine AMS:n toimittajille, onnistuu myös "online", odotan innolla sepustustasi.
Mitä täällä turhaan vingut, toimi !
Minua ei noi testi ihan hirveesti liikuta. Minulla on oma ajattelu kyky ja teen itse omat päätökseni, toisin kuin eräät. On se vaan surullista katsottavaa kun ihmisten auton ostoa ohjaillaan vuodesta toiseen näillä "testeillä". Testit on kuitenkin anina testaajan mielipiteitä myötäilevä. Testit on ehkä suuntaa antavia mutta päätös kyllä kannattaisi tehdä itse, ettei sitten joudu esim. meuhkaamaan jonkun muun automerkin (jonka ehkä olisi halunnut) foorumilla!
halua, sinun verbaalinen lahjakkuutesi ja kirjoitustaitosi minut mykistää...Olet tyyppiesimerkki BMW:n omistajasta.Kiitos Suomen koulutusjärjestelmä, kiitos.
Asiaan veliseni asiaan..... Vai eikö pysty!
"...Kumminkin noi eu normit on aika tarkkoja mittauksia, eikä minkään lehden testaajan ajamia mutu tuloksia!"
Milloin olet viimeksi päässyt omalla rimpulallasi samaan kuin eu-normikulutus?
Oottas kun mietin.... ööööö kokoajan välillä jopa alle! Saahan sen kyllä kuluttamaan yli annettujen arvojen jopa 9l/100km jos käyttää raskasta kaasujalkaa!
Hinta-alen jälkeen kiinnosti, ei enään...
Kannattaa siis valita hyvät ajo-ominaisuudet ja kunnon kone, siis BMW 130. Onko tuo 1.6 kone se yhteistyökone pösön kanssa? (vaikka väliäkös tuolla) Koska tuota ykkös BMW:tä ei tosiaan ole pakko ostaa tuolla koneella.
tuo pemari on vielä mopo mikä on ollu vertailussa mulla on 735 syö vähemmän kun tuo vertailu vw
heinäkuussa matka-ajossa pääset 9 litralla myötätuulessa 100km? Todennäköisesti vastaavassa ajossa kuin kyseisessä testissä 735 syö sen 15 litraa sadalle.
Veikkaan ettet ilkeä ääneen mainita paljon on koko vuoden todellinen keskikulutus 735sella? Koska talvella tuollainen hörppii kuin vanha jenkki, varsinkin jos on yhtään kaupunkiajoa mukana.
moni ei oo uskonut sitä että se syö niin vähän mutta oon lyöny veikkaa joka ei usko mutta ei oo vielä kukaan uskoltanut ottaa vetoo vastaan ja on uskoneet että se syö sataselle vain 8 litraa talvellakin se menee kaheksaan
tuohon lukemaan ei vielä kukaaan muu pääsekkään edes 325/525 akselilla vuosikeskikulutuksessa.
Ei sillä, kyllähän minullakin matka-ajossa 525 vei alimmillaan myötätuulessa pisaran alle 8 litraa, mutta sitä on turha hehkuttaa, koska vuoden keskiarvo oli yli 9 litraa maantiepainotteisessa ajossa. Uskaltaisin väittää että tuo sun 8 litraa talvella on rauhallista matka-ajoa, ja matkamittarin virhettäkään siinä ei ole huomioitu.
Otappa joskus edes 1 kuukauden keskiarvo, niin selviää että ylltätävän kallista.
Ja kulutuslukemista päätellen, ajat niin varovaisesti, että ihan kevyesti pärjäisit 116i:llä. ;)
Ja 116i menee yhtä varovaisessa matka-ajossa 6 litralla, että eihän pari litraa paljon ole, mutta on se kuitenkin 30-40%.
Mun 330i kuluttaa vähemmän kuin 1.4 volkkari :D
Silloin kun se seisoo kadulla moottori sammutettuna.
Katoskaa mitä väittävät Bemun 1.6 litraisen kulutukseksi niin näette että tuo testi ja lehti on todella huono vitsi!
Aika huono väittää vakavalla naamalla että mikään (varsinkaan Bemun) nelisylinterinen isompikaan vapaastihengittävä kone syö LÄHESKÄÄN noin paljon reippaassakaan ajossa tuon kokoisessa autossa! Ei nimittäin 3-sarjan edellismalli 6-sylinterisenäkään syö noin paljon reippaassakaan ajossa.
Se siitä ilmiselvästi valehtelevasta lehdestä. Fiksu osaisi valehdella sen verran ettei aivan täysin naurettavan ilmeiseksi sitä tee. Näköjään VW/Audi vaatii lahjontarahalleen entistä enemmän vastinetta AMS:ltä?
virallisesti. BMVn kulutuslukemat(EU) ilmoitettu kuutisenkymmentä prosenttia alakanttiin!
on onnettomia. Ovat olleet jo 15 vuotta. Kerro jotain uutta.