Makumatka maailman ympäri

Pikkutikru^

Olen jo pitkään halunnut tehdä jotain räväkkää ja repäisevää koska elämä tällä pienellä planeetalla on käynyt raastavan tylsäksi Ja ruokalista on minulle kuin raamattu (tosin olen oppinut valkkaamaan suuhuni näistä tavanomaisita ruoista ne maistuvimmat ja sekin alkaa jo turruttaa).

Pääsin Saksanreissullani viime kesänä 2007 maistamaan Lehmänsuolikeittoa ja se oli niin eksoottista että suorastaan hingun päästä maistelemaan mitä muuta maailman keittiöistä ja eripaikoista löytyisi syötäväksikelpaavaa (aikasemminkin on monesti käynyt mielessä: Millehhän skorppiooni, valaan liha, sammakonreidet tai krokotiilin liha maistuisi?).

Olisin valmis maistamaan mitä hyvänsä (kunhan se ei ole kuolemaksi, sillä sittenhän minulta jäisi kokematta niin paljon muita makuja ja kokemuksia).

Etsin siis sponsoria, matkaseuraa(1-2hlö) ja mahdollista tulkkia hurjaa matkaani varten, sillä opiskelijana minulla ei ole varaa itse reissata ja eihän matkustaminen koskaan ole hauskaa yksin ja kolmanneksi: Haluan tietää mitä olen suuhuni laittanut(tulkki) :) tottakai.

Sponsorilta kaipaisin avustuksia:
* matkoihin
* ruokiin
* asumiseen
* ja mahdollisien ruokamyrkytyksien parantelemis kustannuksiin ^^
* passit/viisumit/paprut(suomen passihan minulla jo on)

Joten SINÄ, joka suorastaa uhkut maistamisen halusta, mitä erikoisimpien ruokalajien ääressä.
Olisitko valmis lähtemään hurjalle seikkailulle kanssani vaikka maailman ääriin maistelemaan erilaisia eksoottisia ruokia?

Opiskelen tällähetkellä, mutta olen valmistumassa vuoden sisällä(tai no oikeastaan minun puolestani olisin valmis lähtemään vaikka jo tänään). Olen 21v. Enkä mielestäni ole millekkään allerginen.

Toivon että joskus unelmastani tulee totta.

P.S. Haluaisin liittyä myös jonkinlaiseen Ruokienmaistelijoiden kiltaan, jotta voisin kuunnella muiden mielipiteitä ja kokemuksia eri ruoista.

1

505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      154
      13525
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      74
      9804
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8149
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      68
      4297
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      2877
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      398
      1285
    Aihe