Teen töitä opiskelujeni ohessa tällä hetkellä yhteen melko pieneen lehteen. Nyt olisi kuitenkin tarjolla paikka hieman isommasta lehdestä, joka kuitenkin on sitoutunut erääseen puolueeseen. Itse kyllä eniten kaikista puolueista kannatan juuri tätä, mutta leimaako tällaisessa puoluelehdessä työskentely minut sen puolueen kannattajaksi? Vaikeuttaako se työpaikan saantia myöhemmin muista lehdistä? En siis ole mikään järjetön puolueen kannattaja, mutta jos joku puolue täytyy, valita valitsisin tämän kyseisen. Mietin vain että jatkanko vielä tässä nykyisessä mukavassa työssäni vai vaihdanko sitä.
Leimaavatko puoluelehdet?
4
658
Vastaukset
- kristallipallonen
Tietysti leima riippuu paljolti siitä, mitä teet? Jos olet toimittaja, kirjoitatko politiikasta vai toimitat tulenpalavia reseptisivuja? Jos olet kuvaaja, tuskin vaikuttaa. Jos taittaja, ei vaikuta. Onhan puoluekenttä täynnä loikkareita ja paremman uran tavoittajia edustajatasollakin nykypäivänä ihan samoin kuin muissakin ammateissa, joten voithan myöhemmin tarpeen vaatiessa esittää asian positiivisessa valossa. Hait kokemuksia, parempaa toimeentuloa jne.
- vain
En usko, että leimaa kovasti. Teen itse alan töitä myös ja ajattelen, että voisin kyllä tehdä aatteeseen sitoutuneessa lehdessä töitä, jos aatemaailma suunnilleen vastaisi omaani. En siis usko sen leimaavan, mutta en toisaalta halua, että viestin kannattavani jotakin muuta kuin oikeasti olen. Kyllä varmaan tulevaisuudessa työpaikka cv:ssä kertoo työnantajalle jotakin arvoistasi, siksikään ehkä ei kannata mennä julkaisuun, joka julistaa ihan muuta kuin itse ajattelee. Työkokemus on kuitenkin aina työkokemusta, ja mitä isompi lehti, sen parempi meriitti ( sitä enemmän tapaat ihmisiä ja pystyt luomaan suhteita).
Riippuu hiukan toki myös siitä, onko kyseessä puoleen oma lehti, vai vain puoleeseen sitoutunut lehti.
Ja kilpailevan puoleen leipiin voi tietysti olla vaikea päästä sen jälkeen:) - kuka kirjoittaa
Mitäs tollasia huolit, eihän ketään kiinnosta KUKA jutut suttailee lehtiin. Äh, miten joku voi kuvitella että on niinku jotenki tärkee ja että joku muistais ja mitä johonkin olet kirjoittanut. Pyhä yksinkertaisuus, ei kai kukaan luule olevansa jotenki "mieleenpainuvin" kirjoittelija
- comsiicomsaa
ei ilmiselvästi ole toimittaja. Isoissa medioissa tiedetään, udellaan puolihuolimattomasti tai otetaan jossakin vaiheessa muuten varmasti selvää missä kukin on ollut. Viimeistään siinä vaiheessa kun puhutaan vakipaikoista. Ala on loppujen lopuksi Suomessa pieni ja lopulta "kaikki tuntee toisensa" jonkun mutkan kautta. Tämä siis koskee ammattitoimittajia, ei satunnaisia harrastelijoita.
Leimaako puoluelehti onkin sitten vähän kinkkisempi juttu. Vielä 90-luvulla isommissa tällainen saattoi jotenkin negatiivisetsi vaikuttaa ja ainakin itse muistan 90-luvun alussa opettajani varoitelleen siitä. Nykyään juttu voi olla jopa päinvastoin. Niin että puoluelehteen kirjoittamista voidaan pitää jopa "hauskana" meriittinä, kun haetaan rohkeita ihmisiä jne. Etenkin jos tyypillä on myös muuta kokemusta. Tietysti puolueella ja puolueella voi olla väliä vähän suuntautumisenkin mukaan. Haluaako kulttuuritoimittajaksi, poliittiseksi toimittajaksi, taloustoimittajaksi...
Lisäksi on hyvä miettiä jo valmiiksi mitä vastaa, kun työhaastattelussa kysytään tästä puoluelehtikokemuksesta.
Toimittaja on toimittaja mutta päätoimittajuus sitten jo ihan varmasti leimaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4931869Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3801576Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641368Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H181357- 113962
- 51929
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19916Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15771Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66763Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka10751