Miettinyt ole että mahtaako olla koiratehtailua Lahdessa (mitä ihminen ilmoittaa), tai oikeastaan Hollolassa (selvisi soittaessa)? Apula palstaa olen seuraillut usean kuukauden, koiraa kun etsimässä (päädyimme ostamaan hyvältä kasvattajalta) olimme. Jäi sitten tavaksi palstalla käydä. Merkille olen pistänyt nimimerkin Jaana Lahdesta, numero aina sama. Ollut myynnissä ainakin Cottonin paperittomia pentuja, veljensä kuulemma olivat, hintaa pyysi 750 e. Sitten ilmestyi sivuille myyntiin kaksi Bicon Frise poikaa "lemmikeiksi" huima hinta paperittomista ja muutaman vuoden ikäisiä. Nyt sitten taas palstalla myynnissä aikuinen Bicon Frise tyttö, paperiton ja hinta 950 e. Myyjänä näkyy olevan sama Jaana samoine yhteystietoineen. Itseäni ainakin tuo mietityttää ja epäilyttää, nyt vielä enemmän kun seurannut olen palstaa.. onko muilla tietoa ? Koiratehtailu... en viitsi laittaa mitä se on, niin pahaa ja julmaa se on. Kaikki sen pitäisi tajuta. Jos epäilette tällaista, älkää ostako!!!!
Tehtailuako?
9
610
Vastaukset
- milloin sattunu?
Ainakin joku tuollainen oli jo aikapäiviä sitten kuluttajalehden mustalla listalla - onkohan sama ?
- mahtaako
Ei varmaan ole. Eihän nuo oikeita kasvattajia ole, jos nyt tehtailua. Oikeet kunnon kasvattajat Kennelliittoon kuuluu. Noissa asioissa täytyy olla erittäin tarkka, ettei tukisi todella mitään tehtailua. Mutta eihän tuosta tiedä, mutta epäilyttää
- oliko tehdas vai joku muu ?
mahtaako kirjoitti:
Ei varmaan ole. Eihän nuo oikeita kasvattajia ole, jos nyt tehtailua. Oikeet kunnon kasvattajat Kennelliittoon kuuluu. Noissa asioissa täytyy olla erittäin tarkka, ettei tukisi todella mitään tehtailua. Mutta eihän tuosta tiedä, mutta epäilyttää
Googlesta varmaan löytyisi. Sai silloin jotain sanktioita .
- terrikkä
Vois olla myös trokari. Eli voi tuoda ulkomailta laittomasti, tai voipa olla laillisestikin, mutta epäilyttäväähän on se että "rotukoiria" myydään rekkaamattomina. Ja vieläpä tuohon hintaan. Ja kun ne rodut sattuu vieläpä olemaan todella suosittuja.
- Faktaa peliin
Ei myy omiaan vaan trokaa eläintenpitokiellossa olevan ystävättärensä "parvo tädin" sijoitus koiria. Eli jos haluat aidon pentutehdas koiran niin siitä vaan tekeen kauppaa täti Jiin kanssa.
- lisäx
Lisään vielä että epäilyttää, en todella ole varma.. mietityttää vain kun kaikkea kuulee ja näkee. Eli ei oo mikään tieto vaan epäilys. Jos joku on siellä käynyt ? Voipi olla ihan hyväkin,
- jos
Jos tietoa että jonkun trokaajan koiria myy, voiko siihen puuttua ? jos voi niin miten? Ja onko tiedossa ihan yleisesti että tollanen on? Mieleen tulee ne Valkealan koirat, ettei kävisi samanlailla.
- Faktaa peliin
jos kirjoitti:
Jos tietoa että jonkun trokaajan koiria myy, voiko siihen puuttua ? jos voi niin miten? Ja onko tiedossa ihan yleisesti että tollanen on? Mieleen tulee ne Valkealan koirat, ettei kävisi samanlailla.
Koirien trokaukseen ei voi puuttua jos se tapahtuu lain puitteissa. Eli tässäkään tapauksessa ei voi tehdä mitään muuta kuin varoittaa ihmisiä paikasta.
- evehmontana
Itse tyhmänä ihmisenä ostin vuonna 2007 bichon frisen.. koira ei ole rodultaan bichon frise vaan ilmeisesti sekoitus. Haluaisin tietää onko kukaan sattunuy ostamaan koiraa Jaanalta? Onko ihan rotukoira vai sekoitus? Onkp meiän iitulla sisaruksia? Yms
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502029
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3241230Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831048- 35908
- 107898
- 53844
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta21775Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos58739Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711