Kirosin tänään ääneen, kun vilkaisin autoni etupyöriä: nastoista jäljellä enää kolmannes!
Onko normaalia että vasta 60 tkm ajettu auto (4. talvi menossa) alkaa pudottamaan nastoja etupyöristä?
Olisiko pitänyt ostaa pienemmällä koneella tai luistonestolla??
Onko normaalia että vasta 60 tkm ajettu auto (4. talvi menossa) alkaa pudottamaan nastoja etupyöristä?
Olisiko pitänyt ostaa pienemmällä koneella tai luistonestolla??
Vastaukset 9
Vanhimmat
Juu, vanhan 130hv Focuksen raaka voima ei tunnu useimmilla kirjoittajilla pysyvän hallussa. Suosittelen vaihtoa uuteen kakslitraiseen ESP:llä, niin pysyy renkaat kunnossa, auto tiellä ja bensakulut pienempinä.
Renkaista ne nastat irtoaa.
Oikeastaan kaksi vaihtoehtoa:
- ajotapa sellainen, ettei nastat pysy kiinni (ei tarvita luistonestoja...)
- renkaat tai nastat susiversiot, vikoja on ollut myös merkkirenkaissa (samat "merkkirenkaat" itsellä, liki 100% nastoista paikoillaan, renkailla n.40tkm ajettuna).
mulla autona Civic TYPE R ja heppoja 197, et sillee pojat.
Kyl kaverit amiksessa varmaan ihailee sua
Niitä irtoaa aina ennen pitkää .Vaikka kuinka varoisi, tulee äkkitilanteita. Siinä ei silloin juuri nastoja ensimmäiseksi mieti.
Uusilla renkailla pitäisi ajaa joku sata kilsaa mahdollisuuksien mukaan hillitysti, se hiukan lisää ikää, renkaissa.
Kolme tarvea talvirenkailla ajaa, sitten niistä on paras pito häviämässä, niin se vain on.Kumi kovettuu jne.
Olisiko vahingossa kirtosuunta vaihtunut? Appiukko oli oppinut kierrättämään renkaita ja sekoitti koko järjestyksen, eli taka renkaat eteen ja vielä oikealta vasemmalle.... sitten se ihmetteli miksi nastat katoaa vetävitä pyöristä jo toisena talvena :)
Itse olen jo jättänyt nuo murheet taakseni ja käytän kitkarenkaita. Kertaakaan ei ole tänäkään talvena vielä ollut nastoja ikävä.
2-litraisessa on kuitenkin sen verran paukkua koneessa, että ajamisesta tulee huomaamatta repivää. Ja jos luistonesto ei ole niin nastat saavat selkää.
Alle kympin (0-100 km/h alle 10 s) autoihin ei suositella nastoja. Niinpä Focus 130, 136, 145, 170 ja 225 hv on syytä varustaa kitkoin.
Lähtee ne nastat kaikilla muillakin autoilla jos ajotapa sen mukainen. Nastarenkaat tulisi ajaa sisään kevyellä ajolla niin nastatkin voi pysyä paremmin.
Paras keino on hommata kitkat, itse tein näin enkä ole päivääkään katunut.