Cosby kuoli....

aloitteleva rihmakala

Hankin kuukausi sitten ensimmäisen akvaarioni ja sinne hiekat, kasvit sun muut. Ostin sinne 2 cosby/marmoririhmakalaa ja toinen niistä kuoli heti....varmaan stressaantui liikaa koska toinen jahtasi toista. ne olivat aikas pieniä eikä myyjä ollut varma oliko ne molemmat uroksia. Siis pystyykö niistä erottamaan kumpi on uros ja kumpi naaras? Ajattelin hankkia uuden koska haluaisin saada rihmakalan poikasia sinne jossain vaiheessa. Akvaario on noin 120*61*50cm. En tiedä kuinka iso se on. Ei ainakaan tilan puutteesta johtunut varmaan.

3

851

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rihma

      Akvaario on todella kivan kokoinen!
      Rihmakalat voivat olla äkäisiä, kuten huomasit, joten niitä on hyvä pitää haaremissa, jossa on yksi koiras ja sitten enempi naaraita. Naaraiden stressi jakaantuu siis paremmin.

      Veikkaisin vesiarvojen huonontumista, ainakin nitriitti voisi olla osa syy.
      Akvaario pitä kypsyttää, ennen kalojen tuontia.
      Teitkö moista ja jos teit niin miten?

      Mitä muuta kalaa akvaariostasi löytyy?
      Olethan testannut vesiarvoja?

      • aloitteleva rihmakala

        Kypsytin sen kyllä. Vesi arvot mittasin: pH 7 . Vesi pehmeää ja lämpötila 24 astetta. Siis pystyykö cosbyrihmakalojen sukupuolen erottamaan jotenkin?


      • Rihma
        aloitteleva rihmakala kirjoitti:

        Kypsytin sen kyllä. Vesi arvot mittasin: pH 7 . Vesi pehmeää ja lämpötila 24 astetta. Siis pystyykö cosbyrihmakalojen sukupuolen erottamaan jotenkin?

        Kuinka kypsyttelit altaan?
        Mitä muuta kalaa akvaariostasi löytyy?

        Onhan sulla lämmitin akvaariossa, sillä rihmakalat vaatisivat lämpimämpää vettä, joku 26-27 olis parempi.

        Pystyy erottamaan sukupuolet, lukaises tuolta;
        http://kapsi.fi/~skare/akvaario/sinirihmakala.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      69
      871
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      852
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      541
      770
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe