Ohhoh. Vantaalla tippuneet Etulovessa näkyvät hintapyynnöt, jotka antavat todellisuudesta liian hyvän kuvan, kuukaudessa tuollaiset -12%. Annualisoituna vuositasolle tiputusvauhti olisi melkein -80 prosenttia, joka ei tietenkään toteudu. PK-seudulla korjataan nyt lähiökerrostalojen hinnat uudelle tasolla, varmaan 15-30% alaspäin huipusta alueesta riippuen. Ei sillä, että suostuisin muuttamaan Vantaalle tai yleensäkään kerrostaloon ja maksamaan tuollaista alempaakaan hintaa...muusta kuin sijoitusasunnosta ehkä.
Vantaan kerrostalot
Ekonomisti 2
8542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jutun tason kyllä erottaa.
Että jutun taso on syvältä. Ei oikea ekonomisti 2.
Olen vuokralainen ja nuo alkaa vaikuttaa jonkun tuularin provoilta. Ekonomisti 2, tulisitko palstalle..
Oli kuka oli. Mitä helvetin väliä sillä tälläisessä ympäristössä on ? Asiapitoisuus ratkaisee ja sitähän viesti tarjosi..tuskinpa muuten olisit pää punaisena huutamassa, ettei kirjoittaja ollut "oikea". Näin ne kipupisteet löytyy:):):):):):):)
ja miksei olisi..eihän resoriliiton edustajilla ole argumentin argumenttia heittää tämän syväluotaavia analyysejä kumoamaan.
Oli "puolue" sitten mikä vaan, mutta juttu
oli ihan asiallinen. Vaikka olisikin eri mieltä,
niin sivistyneeseen keskusteluun ei kuulu
CAPS LOCK ja ryyberi.
Yritetään edes me muutamat pysyä asiassa, puolueesta
riippumatta. Provokin voi olla asiallista
keskustelua.
Jossain uutislähetyksessä oli juttua, että työttömän kannattaa muuttaa syrjäkyliltä Helsinkiin vain, jos saa palkkaa bruttona 2600 €/kk tai enemmän. Asuntojen hinnoilla on siis vain yksi suunta. Se ei tietenkään tarkoita sitä, että keinottelu asuntojen hinnoilla olisi kannattavaa, kun pelissä on oma koti. Pahimmin tuo Yhdysvaltojen tuleva lama iskee niihin, joilla on liian kallis ensiasunto. Sitä ei kukaan tietenkään tiedä, mikä on ollut "liian kallis".
No eikös työstä kuin työstä makseta tänäpäivänä tuo 2600€?
Tuo 2600 euroa on suunnilleen suomalaisten keskipalkka. Väkeä on enemmän sen alapuolella kuin yläpuolella.