Näkyykö kasvain röntgenissä?

_0987

Kesällä löysin selästäni vasemmalta puolelta alimman kylkiluun kohdalta oudon kyhmyn. Syksy meni niin hässäkässä etten pahemmin asiasta ehtinyt huolestumaan, mutta lokakuusta lähtien patti on ruvennut sädehtimään kipua ja nyt kipu sädehtii jo lonkan alueelle asti. Tunnen myös outoa pistoa samasta kohtaa, mutta etupuolelta. On kuin kylkiluiden välissä olisi jotain. Kävin viime viikolla lääkärissä ja otettiin alueesta röntgenkuvia. Toissa päivänä lääkäri soitti ja totesi, että kuvien mukaan alimpaan kylkiluuhun on vain kasvanut jonkinlainen "jatke"?? mutta mistään vakavasta ei ole kyse ja määräsi viikon kuurin särkylääkettä ja selkälihasliikkeitä. Toivon, että tämä oli tässä, mutta jotenkin mulla on tunne ettei asia ole näin yksinkertainen. Onko kukaan kuullut mitään vastaavaa? Ja miten syöpä näkyisi röntgenissä? Ja voiko jatke olla huonolaatuinen ja näkyykö se kuvassa vai pitäisikö siitä ottaa näyte?
Kiitos vastauksista etukäteen!

2

3414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pojallanikin on

      Pojallani on patti myös kylkiluitten päällä.Kuvattu on ja osoittautui rustoksi.Ei voi leikata,koska alue rustottuu enemmän.Särkyä on ja välillä ei pysty kunnolla hengittämään.Eikä kantamaan painavaa ja nostamaan käsiä ylös.

    • näkyy

      Kyllä syöpä röntgenissä näkyy tai näin ainakin päättelen siitä, että itselläni on rintasyöpä ja keuhkoetäpesäkkeiden olemassaoloa tutkittiin nimenomaan röntgenillä eli tuskin kyseistä menetelmää käytettäisiin, jollei se niissä näkyisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3202
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2738
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      44
      2553
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1505
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe