Mikä auttaisi pitämään kissan poissa kukkataimista ?
On kylvetty myös ruohoa, kissalle, mutta kissa "leikkii viidakkoleikkejään" kukkapenkeissä ja mätkähtää makaamaan taimien päälle.
Ei siinä mitään, se on kissan luontaista touhua, mutta kun kissalla on paljon tilaa leikkiä luonnon pusikoissa, haluaisin pitää sen taimistani irti !!!
Millä keinolla ?? Oletteko kokeilleet erilaisia sumutteita ?
Jostain luin myös, että sitrushedelmien kuoret auttaisivat ?
(pikkupalasinakin ?? en halua kaatopaikalta näyttävää kukkapenkkiä)
Rakas kissa - "tuholainen" puutarhassa
14
1348
Vastaukset
- kattisi
sisällä, ei tarvitse miettiä noita ongelmia - ei naapureittenkaan, luuletko, että heistä on hauskaa, kun kattisi käy innoissaan kuopsuttamassa heidänkin maansa !!!
Olet todella "peto" ! naapureillekin - ei kattisi ! - LievestreenLiisa
rakeita alan liikkeissä myytävänä, jotka sirotellaan sen alueen ympärille josta katti halutaan pitää pois. Tehokkaita!
Haisee kamalalta joten ei sovellu sisäkäyttöön ja jos saat sormiisi, haisee nekin monta päivää....haju ei lähde pois pesemällä vaan kulumalla.- "Pedon" emäntä
Tai tietääkö joku muu, mistä tarkkaan ottaen niitä rakeita
voi ostaa ?!
"Alan" liikkeistä ? Tarkoitatko "kissa- lemmikkikaupoista" vai puutarha-alan liikkeistä ??
En ole kuullutkaan kyseisistä rakeista, jotakin spray-suihkuja tiedän olevan olemassa, mutta kun kun tutkin palstoja, ne eivät kokemusten mukaan kuulemma auta käytännössä mitään, rahat vaan menee hukkaan. - miu miu miu
"Pedon" emäntä kirjoitti:
Tai tietääkö joku muu, mistä tarkkaan ottaen niitä rakeita
voi ostaa ?!
"Alan" liikkeistä ? Tarkoitatko "kissa- lemmikkikaupoista" vai puutarha-alan liikkeistä ??
En ole kuullutkaan kyseisistä rakeista, jotakin spray-suihkuja tiedän olevan olemassa, mutta kun kun tutkin palstoja, ne eivät kokemusten mukaan kuulemma auta käytännössä mitään, rahat vaan menee hukkaan.ja kanssa haluaisin tietää, mitenkä sais ne pidettyä pois taimitarhasta ?
- marketista
"Pedon" emäntä kirjoitti:
Tai tietääkö joku muu, mistä tarkkaan ottaen niitä rakeita
voi ostaa ?!
"Alan" liikkeistä ? Tarkoitatko "kissa- lemmikkikaupoista" vai puutarha-alan liikkeistä ??
En ole kuullutkaan kyseisistä rakeista, jotakin spray-suihkuja tiedän olevan olemassa, mutta kun kun tutkin palstoja, ne eivät kokemusten mukaan kuulemma auta käytännössä mitään, rahat vaan menee hukkaan.ja tai puutarha-alan liikkeistä pitäisi löytyä.
Itse ostin K-raudasta. - Rakeista kysynyt
marketista kirjoitti:
ja tai puutarha-alan liikkeistä pitäisi löytyä.
Itse ostin K-raudasta.toivottavasti ne rakeet ei haise ulkona kauheasti !!
Tarkoitus on oleskellakin puutarhassa, siellä on kesäisin pöytäryhmä ja grillailemme usein. - LievestreenLiisa
Rakeista kysynyt kirjoitti:
toivottavasti ne rakeet ei haise ulkona kauheasti !!
Tarkoitus on oleskellakin puutarhassa, siellä on kesäisin pöytäryhmä ja grillailemme usein.on kai käytettävä toista menetelmää, kuten kylmän veden heittämistä. Tepsii sekin, eikä haise!
Eikä ne nyt niin kauheasti haise muutakuin juuri siellä minne ne sirotellaan.
- ylipuutarhuri
Miksi kissa makaa kukkapenkissä, isossa kukkaruusussa, taimipenkissä, taimilaatikossa, perennojen päällä, parvekelaatikossa ja muuten vaan? Koska siinä maa on lämmin ja kuiva. Kissa vihaa märkyyttä, vaikka osaa uidakin. Vedellä säikyttely ei auta. Kissan 20 cm3 aivoihin on ohjelmoitu lämpö ja sitä ei pysty edes koulutuksella muuttamaan - kissa palaa aina mielipaikkaansa takaisin vaikka laittaisi sähköpaimenen kultakalalammikon ympärille. Kastelen aamuisin ja helteellä tarvittaessa useamminkin kasvualustan ja ne paikat säilyvät tallaamiselta. Tarpeensa kissa tekee minne sattuu, yleensä paikkaan, joka on kuohkea ja helppo peittää, tämäkin on ohjelmoitu jo geeneihin lajin säilymisen takia. Luonnonsuojelija pitää kissansa aina sisällä tai lieassa valvonnan alla. Toisen puutarhaan ei kissaa saa päästää ja maastossa tavatun kissan saa tarvittaessa tappaakin.
- ansku ja heppu
Meillä on seitsemän kissaa ja meno on melkoinen kun kaikki peuhaavat puutarhassa yhtaikaa....joten varmin keino pitää ne poissa on aidata koko alue.
Meillä käytetään 90-senttiä korkeaa aitaverkkoa....
toimii 100%:sti. - pidä
paikkaansa tuo väittämä ettei kissa vettä pelkää.
Kun naapurin katti tuli perennapenkkiini loikoilemaan, hujautin aina ämpärillisen kylmää vettä korville ja kas, nyt ei katin tarvii kun nähdä mut kun jo kääntää suunnan toisaalle.Eikä makoile enää kukkapenkissä, ainakaan meidän. - Verkottaja.
ansku ja heppu kirjoitti:
Meillä on seitsemän kissaa ja meno on melkoinen kun kaikki peuhaavat puutarhassa yhtaikaa....joten varmin keino pitää ne poissa on aidata koko alue.
Meillä käytetään 90-senttiä korkeaa aitaverkkoa....
toimii 100%:sti.On samanlainen verkko lisänä orapihlaja-aidan vieressä.
Siitä tulee kissa yli, että heilahtaa. Olen sen omin silmin nähnyt. Ja toisinaan kaivaa itsensä siitä alta toiselle puolelle.
Tapettavahan se on. Ei muu auta.
- Kissa-allergikko.
"Luonnonsuojelija pitää kissansa aina sisällä tai lieassa valvonnan alla. Toisen puutarhaan ei kissaa saa päästää ja maastossa tavatun kissan saa tarvittaessa tappaakin." Hyvä neuvo tuolta alempaa.
Tuossa on hyvä neuvo kissan suhteen. Meillä on pikkulapsia ja hiekkalaatikko. Sitten tuli uusia naapureita kahden mirrinsä kanssa ja nämä pedot saman tien kusemaan ja p***maan lasten laatikkoon.
Toisen hävitin jo ja toisen kohta. Inhottavia ihmisiä tuollaiset, ikäänkuin naapureille kuuluisi heidän kissojensa hoito.
Siis kissoista on kyse tuossa hävityksessä :)) .- saa tappaa
Kissantappaja syyllistyy rikokseen.
Tässä kissan oikeudet eläinsuojeluliitto Animalian sivuilta:
Kissaa saa pitää vapaana ja kotikissalla on lainsuoja koko Suomessa. Metsästyslain mukaan jo vuodesta 1993 lähtien kotikissalla on ollut ja on edelleen lainsuoja koko maassa. Kotikissaa ei siis saa tappaa tai lopetuttaa kukaan muu kuin sen omistaja. Ainoastaan villiintyneen kissan saa lopettaa maanomistaja tai metsästysoikeuden-haltija. Vapaana kulkevat, kotoaan eksyneet tai heitteillejätetyt kissat eivät ole villiintyneitä. Villiintynyt kissa tunnistetaan sen käyttäytymisen ja elinpiirin perusteella; se hankkii muun muassa kaiken ravintonsa itse.
Lokakuusta 2003 lähtien voimassa olleen järjestyslain mukaan kissaa ei tarvitse pitää kytkettynä eli kissa saa siis liikkua vapaana koko maassa. Kissanomistajan tai haltijan on kuitenkin huolehdittava, että kissa ei mene lasten leikkipaikoille, yleisille uimarannoille, urheilukentille, torille toriaikana eikä kytkemättömänä kuntopolulle.
- "Peto"
- pikkulapsia. Lähin naapurikin on kilometrin päässä !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 405785
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?755279Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2435190Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️474650Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k274516Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1653877- 1273376
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!273102Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.233095Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe42411