korjaamojen vastuusta

Elikkä autostani hajosi turbo joku aika sitten. Siihen vaihdettiin uusi turbo ja kustannukset olivat about 2000€ Kun sain auton korjaamolta takaisin, huoltomiehet sanoivat, että autossa on varmaan ahtopainesäädöt pielessä koska se ei kulje niinkuin pitäisi. Vietiin parin päivän päästä toiseen korjaamoon, jossa sanottiin että turbo leikannut kiinni, koska ei ollut saanut öljyä. Vietiin takaisin ekaan korjaamoon, joka tutki asian ja sai selville että alunperinkin vika oli johtunut tukkiutuneesta öljyputkesta, jota ei ensimmäisen kerran turbon hajotessa osattu epäillä. Pitääkö maksaa uudestaan tuo sama 2000€, vaikka korjaamo myönsi mokanneensa?
61087
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

..tietysti siitä millaisessa korjaamossa tuon mokan tekivät. Älä missään tapauksessa maksa vaan ota tarvittaessa yhteys vaikka kuluttajansuojaviranomaisiin. Koska ahdin on niin kestävä normaalisti, täytyy ehdottomasti asentajan käyttää järkeään sen verran, että selvittää mikä sen on rikkonut. Tulet varmasti voittamaan tuon taistelun, kun et vaan anna periksi.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä, älä missään nimessä lähde maksamaan kaks kertaa huonosta tehdystä työstä. Jos korjaamo ei tule vastaan, niin ota tosiaan muihin viranomaisiin yhteyttä.

    Äänestä

ei kuulu maksaa jos korjaamo on todennut vain
turbon vialliseksi ja vaihtanut sen tutkimatta enempää(diagnoosin tehneet siellä).
mutta jos olet sanonut että turbo rikki vaihtakaa ninn et voi syyttää koska olet itse tehnyt vianmäärityksen ellet ole sopinut myös aiheuttajan määrityksestä erikseen(eli molemmilla osapuolilla on oikeuksia ja VELVOLLISUUKSIA).
Tämä asia unohtuu monesti koska oletetaan toisen ymmärtävän ja onhan sinulla varmaan tehdystä työstä saatu erittely/lasku??????

Äänestä

Nyt auto saatiin korjaamolla huollettua, mutta korjaajat väittävät, että meidän pitää maksaa uusi turbo ja sen kustannukset. Autolla ajettu 5 päivää ja alle 500km turbonvaihdon jälkeen. Mitä pitäisi tehdä?

Äänestä
  • Kun ensimmäisen kerran turboa vaihdettaessa he sanoivat, etteivät he tarkistaneet tuleeko sieltä öljyä ja se oli leikannut uudestaan kiinni. Nyt he kuitenkin sanoivat, että putki on mennyt tukkoon 500km aikana. Karstasta ja liasta vaikka autoon vaihdettiin öljyt 500km sitten!!!! Kyseessä on yksityisen omistama korjaamo ja tietysti ymmärrettävää että yrittävät luistaa vastuusta.

    Äänestä

  • lisäystä kirjoitti:

    Kun ensimmäisen kerran turboa vaihdettaessa he sanoivat, etteivät he tarkistaneet tuleeko sieltä öljyä ja se oli leikannut uudestaan kiinni. Nyt he kuitenkin sanoivat, että putki on mennyt tukkoon 500km aikana. Karstasta ja liasta vaikka autoon vaihdettiin öljyt 500km sitten!!!! Kyseessä on yksityisen omistama korjaamo ja tietysti ymmärrettävää että yrittävät luistaa vastuusta.

    kun ostat tuollaisen teini turbo auton.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ahloit kirjoitti:

Elikkä autostani hajosi turbo joku aika sitten. Siihen vaihdettiin uusi turbo ja kustannukset olivat about 2000€ Kun sain auton korjaamolta takaisin, huoltomiehet sanoivat, että autossa on varmaan ahtopainesäädöt pielessä koska se ei kulje niinkuin pitäisi. Vietiin parin päivän päästä toiseen korjaamoon, jossa sanottiin että turbo leikannut kiinni, koska ei ollut saanut öljyä. Vietiin takaisin ekaan korjaamoon, joka tutki asian ja sai selville että alunperinkin vika oli johtunut tukkiutuneesta öljyputkesta, jota ei ensimmäisen kerran turbon hajotessa osattu epäillä. Pitääkö maksaa uudestaan tuo sama 2000€, vaikka korjaamo myönsi mokanneensa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu