Ylen teksti ongelmat

jatkuvat

Mitähän yle on tehnyt (parannuksia) tekstitykseen kun ei enää näy Visionin poksilla tekstityksiä? Ennen näkyi moitteettomasti, mutta ei enää?

8

1532

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poxi

      Kyllä sulla vika on.Lähetykset toimii moitteettomasti.

      • minun

        poksissa?
        Ennen on näkynyt moitteetomasti, vai etkö ymmärtänyt kysymystä?
        Nyt ei näy ollenkaan!


      • YMMÄRRÄN
        minun kirjoitti:

        poksissa?
        Ennen on näkynyt moitteetomasti, vai etkö ymmärtänyt kysymystä?
        Nyt ei näy ollenkaan!

        MUTTA YMMÄRRÄTKÖ SINÄ? LAITA ÄÄNTÄ,VAI EIKÖ KIELET TAITU.JA MEILLÄ ON TEKSTITKIN KOHDILLAAN.T:DIGI


    • näy

      nauhoituksessa!
      Minulla on erilaista kolme erilaista boksia mutta yhdessäkään en saa nauhoituksessa tekstiä näkyviin!

      • Vinkula

        En nuista tallentavista digibokseista tiedä, mutta minulla on digiboksi tietokoneessa ja jos haluaa ylen tekstit nauhotukseen, niin täytyy asetuksista vaihtaa formaattia. Se tosin vie enempi kovalevytilaa, mutta näkyy kuitenkin. Muut kanavathan "polttavat" tekstin kuvaan, mutta yle laittaa tekstin eri signaalilla. Taisinpa jostain lehestä lukea, että ylekin olis menossa samaan, mutta aikataulua en kyllä muista. Mahtokohan olla, että tämän vuoden aikana.
        Varmaankin vois katella boksin ohjekirjaa, niin saattais olla mainintaa tekstityksen näkymishommeliin.


    • Varkaudessa on luvattoman huono singnaali. Joillakin alueella kuva pätkii koko ajan ja tekstitys katoaa. Pitäisikö tehdä yhteispäätös että jos tehoa ei nosteta jätetään koko kaupungin luvat maksamatta. Se on Kuopion yksiköstä kiinni.

      • Vinkula

        Mulla oli viime talvena ongelmia kans signaalin kanssa. Ja yllätys yllästys, ekaks hävis ylen kanavat ja jonkun ajan päästä sitten muutkin. No asia kyllä korjaantu, ku hommasin antennin vahvistimen, kun on aikas pitkä tuo johto ja antennikaan ei ihan tältä vuosisadalta taida olla. Halpahalleista hommattuna ei maksa paljon.

        Vähän sama homma on radioasemien kanssa täällä Varkaudessa. Kotistereoista ei kuulu ku muutama hassu kanava, suhisten nekin. Onneks nykyään netin kautta saa kuulumaan lähes kaikki. Tosin ylen radiokanavat taas radiosta kuuluu, mutta eipä siellä paljon kuunneltavaa ole. Ärsyttää vaan autolla ajaessa, kun rds hakee vähän väliä parempaa kanavaa, jota ei ole tai sitten alkaa kuulumaan ihan joku muu kanava.


    • ex-expertti

      Tässä kommenttia tähän lyhyeen keskusteluun.

      Ensinnäkin Varkaudessa on Kuopiosta tulevat signaalit voimakkaat lähes läpi kaupungin. Vaaditaan vaan oikeanlaiset antennit. Nyrkkisääntönä tähän, että vahvistin on syytä olla ja mikäli antenni kapenee kärkeä kohti, niin ongelmia voipi olla. Tämä antenni on tarkoitettu TV lähettimen lähikenttään noin 30 km säteellä lähettimestä. Eli varkaudessa vaaditaan monella aluellaan yagi-antenni eli antenni on yhtä leveä sekä juurestä että kärjestä. Tämä on vähän sama asia, että henkilöautolla ei pääse maastossa eteenpäin... eli pitää valita laitteet oikein tarpeen mukaan.

      Sitten siitä YLEN tekstityksestä. Lähetyksessä tekstitys toimii standardin puitteissa aivan moitteettomasti. Valitettavasti kaikki digiboksit eivät noudata koko standardia ja erilaisia ongelmia voi olla. Eikä yhteensopivuus ongelmat ole pelkästään YLEN asia. Esim SubLeffa tekstittää myös diginä... sielläkin siis ongelmia voi esiintyä. Esimmäisenä suosittelen tarkistamaan digiboksin ohjelmaversion, jos teksti ongelmia on paljon. Turha siis aina syyttää YLEÄ, jos ongelmia on. Voipi olla että se oma laite olisi syytä saattaa ajantaselle. Tosin sekään ei kaikkiin laitteisiin auta, mutta se onkin sitten jo laitevalmistajan murhe.

      YLE aloitti EXTRA kanavan tilalla kanavan, jonne poltetaan teksti ja siellä ajetaan YLE1 kanavan sisältöä. Näin taisin jostain lukea.

      Että tällä tavalla...

      Tuohon Visioniin sen verran, että tekstitys napista vaan tekstit päälle joka ohjelman alussa, niin jopa pitäs näkyä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4198
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      115
      2752
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2252
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      29
      1913
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1843
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1566
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1420
    8. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      73
      1360
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      146
      1307
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1178
    Aihe