oletteko aloittaneet aina perunalla vai voiko aloittaa vaikka maissilla?liekkö maissi vatsaystävällisempää vai peruna?maissivelliä olen antanut.se käy etttei mahaan ole sattumut.entäs minkälaisella ohjeella olette tehneet perunasoseen?
perunaa vai maissia
aloitteleva
2322
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ja hyvin meni. Enemmän kait se peruna niitä vatsavaivoja aiheuttaa kun siinä on tärkkelystä. Joillain kyllä maissikin aiheuttaa mahavaivoja, mutta me, kuten tekin, oltiin jo syötetty maissivelliä joten tiesimme, ettei siitä mitään tule..
Ekat perunamaistiaiset tein vaan yksinkertaisesti niin, että keitin perunan ja muussasin, joukkoon laitoin korviketta / rintamaitoa antamaan tuttua makua ja pehmeyttä.
On siinä maississakin tärkkelystä.
Joillekin käy peruna, ja joillekin maissi. Suurimmalle osalle käy molemmat, ja joillekin harvoille ei käy kumpikaan. Vain kokeilemalla tiedät mikä käy omalle lapsellesi.
Meidän pojalle käy maissi. Perunasta menee hengitystiet tukkoon.