Nyt on kuukauden verran ollut käytössä Oulun Puhelimen Baanan 100 Mbits kiinteistöliittymä. Ihmettelen vaan sellaista hommelia, että kun alkaa imuttamaan jotain tiedostoa niin samaan aikaan voit laittaa myös toisen tiedoston imutukseen ensimmäisen tiedoston imutusnopeuden juurikaan laskematta. Tämän jälkimmäisen tiedoston imutusnopeus nousee myös samalle tasolle ensimmäisen kanssa.
Miksei se siis heti ala imeä sitä ekaa täysillä (n. 600 kt/s) vaan vain noin puolella nopeudella. Eli nyt se imee noin 300 kt/s kahta tiedostoa yhtäaikaa.
Miksei se siis heti ala imeä sitä ekaa täysillä (n. 600 kt/s) vaan vain noin puolella nopeudella. Eli nyt se imee noin 300 kt/s kahta tiedostoa yhtäaikaa.
Vastaukset 1
Vanhimmat
sama kun kysyisit että miksi vastaantulija ajaa autolla 50km/h vaikka sinä ajat 100km/h
eli siis nopeus netissä ei riipu ainoastaan sinun yhteydestäsi vaan myös sen yhteydestä/laitteistosta keneltä imuroit sekä siitä mitä kautta data kulkee(jos välissä on hitaita palvelimia) yms. Sitäpaitsi toi on ihan hyvä latausnopeus