Äijä energiaa

Call,Cali,Caliber
Free,Fredi,Frederik
Dodge Caliber vapauden nautintoa
Ääni,kuin Fredin
Kasvot,kuin Frederikin
71467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

On vanha hampaaton maalais ukko

Äänestä
  • Eli arvostus säilyy loppuun asti

    Äänestä

Koko äijä-sana tuo itselleni mieleen seuraavan tyypin:

-punttisaliharrastus, hormooneja
-lukee pornolehtiä ja piereskelee
-kalju päänuppi ja ns. grunge-parta (parta kiertää suun ympäri)
-jörö ja vittumainen
-tykkää tapella
-katsoo tv:stä urheilua ja toimintaleffoja
-syö makkaraa ja lihapiirakoita
-käy vieraissa
-ei tykkää lukea kirjoja (=ei osaa)
-henkinen taso peruskouluajan tasolla
-rahtaa kaupasta mäyräkoiria, tölkkipaketteja ja istuu loppuillat lähiökapakassa
-pukeutuu farkkuihin, nahkatakkiin ja teepaitaan, välillä kauppa-asuna myös college-sisähousut

Siksi en ostaisi mitään "äijäautoa".

Äänestä
  • Itse olen iso ja karvainen ukonköriläs ja tämä äijittely on vituttanut jo ihan alkumetreiltä lähtien.
    Turhat julkkikset televisiossa ovat niin äijää, että meinaa pää poksahtaa.

    Äänestä

  • No nythän sä äläkän päästit poika.

    Äijä on hyvin kunnioitettu vanhempi mieshenkilö. Sanana muistaakseni hyvinkin vakiintunut eri puolilla suomea.

    Minunkin lasten lapset kutsuu minua Äijäksi, koska kait kokivat pienenä ettei vaari tai pappa tahi joku muu vastaava sana pue tällaista "nuorekasta" vanhempaa mieshenkilöä.

    Töysässä valitaan mm. vuosittain Tohnisen Äijä - arvonimellä, kuntaa tunnetuksi tekevä henkilö.

    Tohnisen Äijä taas oli voimamies joka tarinan mukaan kantoi Ison-Kyrön vanhan kirkon paikoilleen.

    Se, että nämät nykyjulkimot telkkarissa esittää äijää ja pilaavat sanan merkitystä tosissaan huonoilla käytöstavoilla ja kiroilulla, on suorastaan anteeksiantamatonta.

    Äänestä

HYVIN NOITA SANAMUOTOJA,PITÄNEE SUURILTA OSIN PAIKKANSA.

Äänestä

Kyllä Remuki tulis kyytiin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Frederik kirjoitti:

Call,Cali,Caliber
Free,Fredi,Frederik
Dodge Caliber vapauden nautintoa
Ääni,kuin Fredin
Kasvot,kuin Frederikin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu