on tämän illan aikana tuntuun viiltävä kipu oikealla puolelle suurinpiirtein munasarjojen kohdalla, kestää ihan muutaman sekunnin.pitäisikö soittaa päivystykseen vai voisiko johtua vauvan potkuista? vauva on kyllä liikkunut tänään.eka niitä alko tuntuu ihan vain kun liikuin nyt ihan levossa.supistuksilta ei tunnu
viiltävä kipu
viikkoja 23
4982
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sama kipu, en ole ainakaan vielä tehnyt mitään.
Mulla sama tilanne. Uskon niiden olevan liitosten venymistä ja jos vauva vielä potkaisee siihen kohtaan... Välillä vihlasee tosi pahasti juuri munasarjojen kohdalta jos kääntyy sängyssä äkkiä tai vastaavaa. Mulla ainakin vauva aiheuttaa kipuja enemmänkin, välillä hän on pää alaspäin ja osuu johonkin hermoon, kaksi kertaa oikea jalka lähtenyt alta sattuu ihan vietävästi ja välillä hän potkii kohdunkaulaan päin... Hän on erittäin vilkas veijari.
Jos kipunne jatkuu niin kannattaa käydä lääkärissä.
uskoisin olevan kyseessä kohdun kannatinlihasten venyminen. Silloin kipu voi olla vatsalla hyvinkin voimakasta repimistä/vihlontaa. Jos ainoa oireesi on alavatsan satunainen kipuili, tuskin kyseessä mikään sen vakavampi. Soita ihmeessä neuvolaan jos kovasti mietityttää!
Tsemppiä!
itse kärsin vastaavista kivuista jo ennen ensimmäistä ultraa (vko12 tehtiin). mainitsin lääkärille näistä munasarjan kohdilla tuntuvista vihlaisuista aina silloin tällöin ja pyysin häntä tarkistamaan munasarjat. Ne oli kuitenkin ihan ok. epäili että kivut olivat liitos- ja kasvukipuja... vieläkin tuntuu näitä samoja vihlasuja, ne ovat kerrassaan kamalia... onneksi menevät yhtä nopeasti ohi kuin mitä tulevatkin.
näin siis oli minun kohdallani...