Auto on siis WW-golf vm-85 tyhjäkäynti on aika suurella, nykii kylmänä,lykkää väliin mustaa savua kaasutellessa, röpöttää....ja vielä, kulutus on tosiaan tuo 20 litraa sadalla.
Mittarissa vasta 240 000tkm, kyllähän tällä pitäis 400 000tkm:n päästä´:)
Mittarissa vasta 240 000tkm, kyllähän tällä pitäis 400 000tkm:n päästä´:)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla oli samainen peli yli 15 vuotta sitten. Hyvin kulki ja toimi. Ettei vaan olisi sama auto. Väriltään punainen. Hanaa vaan ja kyllä liikkuu vielä toisetkin 250 000 kilometriä. Tosi on.
Automaattiryyppy päällä. Ei mene pois vaikka kone lämpenee.
"Automaattiryyppy päällä. Ei mene pois vaikka kone lämpenee. "
Toi on sama ominaisuus, kun mulla. Aina vaan on "ryyppy päällä" vaikka kuinka lämmin olis.. :D
Ainakin tuon sarjan golffeissa imusarja on mutkalla niin, että venttiilinvarsien vuotaessa öljyä, pääsee se valumaan lammikoksi imusarjaan. Kaasuttaessa ilma vetää öljyä moottoriin ja seurauksena on savua. Vaihda venttiilien varsien kumit. Ja se toinen vika taitaa tosiaan olla tuo automaattiryyppy. Monet ovat korvanneet noita automaatteja perinteisellä käsiryypyllä, sillä sen oikea käyttö vähentää kulutusta jonkin verran.
no löytyihän se vika lopulta.
letku joka risteilee kaasariin ja ryppykelloon oli tukossa .ilmeisesti jäähdyttäjänpaikka ainetta letkun mutkassa ,siinä lähellä vaha-anturia joka säätää tyhjäkäyntiä kylmänä ja lämpimänä.
vesi ei kiertänyt kunnolla ,niin imu lähti liian hitaasti pois päältä. 17 l satasella nyt 7 litraa.