Olenpas myöhään liikkeellä.. no kysymys olis tällanen että U2:n Edge on taituri luomaan kitaran avulla hienoja kokonaisuuksia ja hyvin kuvailevia soundeja, mutta jos puhutaan teknisestä taidosta niin hän ei tietenkään ole mikään nopea "tiluttelija", mutta osaisiko joku arvioida millainen tekninen taitotaso hänellä on? Jos joku tietää antaa esimerkin toisesta kuuluisasta kitaristista joka olisi teknisesti samaa tasoa? Joskus kaipaisin Edgeltä vähän nopeampia riffejä, en mitään tiluttelua tietenkään koska hän ei siihen pysty enkä myöskään sellaista haluaisikaan, mutta edes vähän nopeampaa! ZooTV:n Sydneyn keikalla muistaakseni Edge soitti Bullet the blue skyn soolon hieman vikkelämmin ja yllätyinkin siitä silloin kun en ollu sellasta tottunu Edgeltä kuulemaan.
Edgen tekninen taitotaso?
6
869
Vastaukset
- Bullet the blue skystä
- en ole kitaristi
lapsena se edgen saundi kuulosti tosi kivalle, tuoreelle ja uudelle, mutta taidosta en osaa sanoa kun en ole kitaristi. Tuskin on maailman taitavin rock kitaristi, ehkä kuitenkin soittaa ilman virheitä, kait.
Muistaaksen u2 ei osaa edes nuotteja??? - loisad
tuo nopee soittaminen ei oo mikää kitaristin merkki. kaikki kitaristit osaa hakata sointuja nopeesti kaulalta, siis sitä mikä kuulostaa sooloilta. luulis että Edgellä on hyvä soittotaito ku on jo seiskytluvulta asti soitellu kitaraa.
- muusikko niistä
on basisti, rumpali parhain.
- basisti sit
En ole bassoa soittanut, mutta totta se on että Adam lähinnä kunnostaunut rock-elämisellä, mutta se olkoot basistin etuoikeus. Minusta bono laulaa koko ajan vain huonommin, sama tapahtu Led Zeppelinen laulajalle, ääni vaan lähti.
1984 Bonon ääni jotenkin heräs henkiin esim. pridessä, sitten tuli nenästä ja 2000-luvulla se on jo vanhan miehen kähinää.
ps. toivottavasti seuraava levy olis edes hituses parempi kuin viimiset 2 . - Discotheque
basisti sit kirjoitti:
En ole bassoa soittanut, mutta totta se on että Adam lähinnä kunnostaunut rock-elämisellä, mutta se olkoot basistin etuoikeus. Minusta bono laulaa koko ajan vain huonommin, sama tapahtu Led Zeppelinen laulajalle, ääni vaan lähti.
1984 Bonon ääni jotenkin heräs henkiin esim. pridessä, sitten tuli nenästä ja 2000-luvulla se on jo vanhan miehen kähinää.
ps. toivottavasti seuraava levy olis edes hituses parempi kuin viimiset 2 .Monen mielestä Edge on huono, koska hän ei osaa tiluttaa. Mutta mua taas ei tilutus ole koskaan kiinnostanut yksittäisiä biisejä lukuunottamatta. Olen kyllä aika varma, että vaikka Edge siihen olisi pystynytkin.. olisiko hän sitä tyyliä käyttänyt... no jaa.. olisko U2:sta sitten koskaan perustetukaan. Ainakaan nykyisellä kokoonpanolla. Ehkä Edgen tilalla olisikin jatkanut tähän päivään saakka hänen veljensä Dick?
Miten se Claytonin taitotaso sitten ilmenee tai Mullenin? Itse kun en soittimista tai musiikista tiedä tavallista pulliaista enempää. U2:n musiikki on sen verran hidastempoista yleensä, ettei siihen mitään bassosooloja saisi mahtumaankaan.
Se kuitenkin on kiistämätön tosiasia, että Bonon ääni on viimeistään tällä vuosikymmenellä mennyt sen verran huonommaksi, että niitä huonoja iltoja tulee jo aika tiheään. Hänen äänensähän rikkoontui välillä jo Joshua Treen aikoihin 80-luvun lopulla. Toisaalta:
- mies on laulanut jo nuoresta pojasta saakka kurkku suorana toisin kuin esim. David Bowie, jonka tyyli on selvästi hillitympi. Tietysti pitäisi verrata jonkuun, joka on nuoresta saakka laulanut korkealta.. en keksi ketään, keksiikö joku muu?
- eikä Bono käsittääkseni ole ainakaan uran alkupuolella huoltanut ääntään joka sekin on tärkeää
- tupakointi ei myöskään auta asiaa, vaikka Bono onkin 2000-luvulla pystynyt vähentämään
- ääni madaltuu ikääntymisen myötä.
korjatkaa jos oli jotain virheitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410