The US National Health and Social Life Survey in 1994 (Laumann et al. 1994) tulosten mukaan 2 % aviopareista ei ollut seksuaalista läheisyyttä viime vuoden aikana. Jos taas kriteeriksi otettiin alle 10 yhdyntää vuodessa, niin tähän ryhmään kuului 20 % avioliitoista.
Tutkmustietoa seksittömistä avioliitoista
7
3285
Vastaukset
- ........
ja tämänkö nyt pitäsi lohduttaa?
- Höpö höpö
En usko.
Joissakin maissa enemmän ja Suomessa vähemmän. Liikaa töitä. Ei ehdi. Keskiviikkoisin kellonvetopäivä tai sunnuntai-iltana ennen nukkumaan menoa, jotta ollaan niin kuin kuuluu ja sovintokin siinä samalla, jos on ollut riitaa. Sunnuntaina myös silloin, jos ei oo saanut saunapuhdasta tai suhde käy kuumana nyt tai vuodesta toiseen. Näin se menee ja tulee menemään. Ja sitten on niitä, jotka odottavat maanantai-aamua ja pääsevät aidan toiselle puolelle syystä kuin toisestakin. Syy omassa kumppanissa...sanovat. Tekee mieli vierasta ja siinä se juju on. Ei muita selityksiä. Rakastui toiseen yksi syy. Kokonaan seksitön henkilö saisi mennä lääkäriin ja mitata hormoonitasonsa ym. Jos toinen ei anna, niin jokin raja kai on silläkin ajalla miten kauan jaksaa elää ilman haleja seksillä tai ilman. - tuohon 2%:iin,
eli minulla on seksiä vaimoni kanssa alle 10 kertaa päivässä. :)
- Anonyymi
Yllättävän yleistä
- Anonyymi
Viimeisen 20 vuoden aikana 4 kertaa. Edellisesti kerrasta 9 vuotta.
Siis oman vaimon kanssa.
Muuten kyllä säännöllisesti seksiä vähintään kerran viikossa, joskus useamminkin.
- Anonyymi
Vaikka seksiä ei liitossa olisi,voi olla hellyyttä ja rakkautta. Seksi ei ole liiton ykkönen vaan ykkönen on rakkaus. Kaikki se kestää kaikki se kärsii jne. Liiton liima on RAkkaus ja toisen Kunnioitus!
- Anonyymi
Millaistahan se on kuulua tuohon kahteen prosenttiin?
Ja laskeeko prosentti jos lisätään vuosia enemmän kuin yksi tuohon jossa ei ole ollut ollenkaan seksuaalista läheisyyttä viimeisen vuoden aikana?
Ja miten alas prosentti sitten laskee kun otetaan huomioon pelkästään ne joilla ei ole mitään fyysistä sairautta ja silti ovat ilman seksuaalista läheisyyttä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja12814263Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va255896Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545571SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1525428Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu2055143Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2954300HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.364019"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873611Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant23541Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan203494