Olen lähdössä helmikuussa Maltalle. Onko jollakin kokemusta/näkemystä turistikauden ulkopuolisesta elämästä Maltalla? Hotellini sijaitsee Sliemassa. Onko esim. museot ym. muut tärkeimmät nähtävyydet normaalisti avoinna? Kuinka "pahaa" säätä voi olla tiedossa?
Maltalle helmikuussa
6
2919
Vastaukset
- maltillinen
Sinne myös 23.2. kolmeksi yöksi Sliemaan.
Näiden sivujen
http://www.choosemalta.com/en/tours/malta-tours.php
mukaan ainakin retkistä vain murto-osa mahdollisia tuohon aikaan. Saattavat museot silti olla auki.
Sää lienee siellä 15 asteen hujakoilla.
Autoa en uskalla vuokrata vasemmanpuoleisen liikenteen vuoksi, mutta busseilla kuulemma pääsee.
Jokohan niille eurot kelpaa?- maltasaiselta
sivulta, että vain eurot kelpaavat busseihin ja se joka maksaa Maltan liiroilla joutuu maksamaan ekstaa.
- TUIKKU*
Minkä toimiston kautta pääset lähtemään Maltalle,
kun mekin oltais lähdössä helmikuussa, mutta ei ole löydetty lennättäjää !!- ......
Me mennään maaliskuun alussa ryanairilla, tosin joudutaan tai meidän mielestä saadaan olla mennen tullen yksi yö bremenissä välillä...
- Omatoimimatkaaja
Etsin lennot vertaa.fi kautta, josta sain melko edulliset lennot (varasin ne tammikuun alussa). Mennessä on välipysähdys Frankfurtissa ja Suomeenpäin tullessa Amsterdamissa. Kävin matkamessuilla ja siellä Maltan osastolla kerrottiin, että helmikuussa Maltalla on suurin sateen mahdollisuus, tuuli voi olla kovaa ja merellä myrskyää. Mutta eikai suomalainen sokerista ole...... ;)
- Pämmy
Omatoimimatkaaja kirjoitti:
Etsin lennot vertaa.fi kautta, josta sain melko edulliset lennot (varasin ne tammikuun alussa). Mennessä on välipysähdys Frankfurtissa ja Suomeenpäin tullessa Amsterdamissa. Kävin matkamessuilla ja siellä Maltan osastolla kerrottiin, että helmikuussa Maltalla on suurin sateen mahdollisuus, tuuli voi olla kovaa ja merellä myrskyää. Mutta eikai suomalainen sokerista ole...... ;)
Olin Maltalla helmikuussa kaksi vuotta sitten. Aamuisin ja iltaisin oli viileää, mutta kesätakilla tarkeni. Päivisin oli välillä niin lämmin, että saatoin kulkea T-paidalla. Retkiäkin oli tarjolla. Ne kannattaa varata hyvissä ajoin, sillä brittieläkeläiset ovat aktiivisia osallistumaan retkille. Sliemassa oli rantakadulla jokin toimisto Captein Morgan tai jotain siihen suuntaan ja sieltä sai edullisesti päivän kiertoajelun Mdinaan ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1266673MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny575763Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.854477NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun944376Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1524199Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.851496- 3851407
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301315- 811297
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411084