pitäisi sähkäriä varten putkittaa ja laittaa rasiat kiukaalle ja saunan valolle mutta mille korkeudelle ja kuinka kauas kiukaasta vai voinko vetää sinne pelkät kaapelit.
kiuas
tietämätön kysyy
4718
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
syöttö ja vuorottelunohjaus kuten sähkösuunnitelmassa on sanottu eli katso sieltä kaapelien koot jos vedät ne valmmiiksi.
Valo tulee lauteitten alle tai ledit kattoon kts suunnitelma.
Ai ei suunnitelmaa? Sitten olet hukassa. Heitä arvalla.
älä laita rasioita kiukaan taakse,vaan sivulle
noin 30cm lattiasta.
rasiat joihin sopii siirtokansi.
Ja kaapeleita ei viedä sitten miten sattuu siellä paneleiden takana vaan siten miten ne pitääkin viedä.
Kiukaan liitäntärasia on jakorasia jonka kannen kiinnitysreikien väli on 78mm tyyppi AU19 ja siihen sopivan liitäntäkannen tyyppi on AK12 IP44
asennuskorkeus lattiasta on 300mm.
Pesutilojen valaisimien taakse tulee sama jakorasia AU19, paitsi löylyhuoneen, jonka valaisin ei tarvitse rasiaa. Löylyhuoneen valaisimen max. as. kork. on 100mm katosta (Ta125C)
Kytkimien ja pistorasioiden rasiat ovat tyyppiä AU3.2 . Kytkimet asennetaan 1000mm lattiasta ja pistorasiat 1700mm lattiasta. Kytkimet ja pistorasiat ovat IP44 luokkaisia.