onko kokemusta

tai tietoa

tietääkö, onko kukaan ottanut allergiseen ja astmaattiseen perheeseen rhodesiankoiraa? onko paljonkin allergisoiva rotu? itse olen allerginen ja astmaattinen ja koira allergiani on tasoa 5!!! MUTTA... minun tutillani on weimarinseisoja.. ja se on ollut meillä hoidossa monta, monta kertaa.. yhtenä kertana se oli 2 viikkoa hoidossa yötä päivään.. ja silloin nukuttiin samassa sängyssä ja kaikkee ja ei tullut mitään oireita! weimarin ollessa pentu tuli muutama ahdistus kohtaus, mutta liekö nyt siedättynyt!? Kysynkin rehellisesti että uskallanko ottaa itselleni rhodesiankoiraa? Tuntuu niin epäreilulta jos siitä jotain tulisi.. niin ja siis jos tulisi niin ensiksi olisi tietysti kaikki lääkkeitten syönti mahdollista.. nytten en meinaan tarvitse mitään lääkkeitä milloinkaan.. kun olen koivulle ja muille kesällä kanssa allerginen! Tahtoisin niin nkovasti ja täällä on ollut hirveesti juttuja että on ottanut koiran ja pärjännyt hyvin sen kanssa vaikkakin on ollut allerginen. Ajattelin nytten vielä laittaa tuon kyseisen rodun, josko jollain olisi juuri siitä tietoa?

3

594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiedä kyseisestä rodusta mitään, mutta jos voit olla toisen koiran kanssa pari viikkoa ilman lääkkeitä niin voi olla että allergiasi on mennyt pois. Koska prick-testi on tehty? Ne eivät ole luotettavia, kannattaa pyytää että ottavat verikokeen ja siitä teettävät testin, se on varmempi.

    • säästyt paljolta

      Itse otin koiran ja allergia tasoni oli 1-2 eli epävarma neljä vuotta sitten. Nyt tilanne on se että se on 7 ja minulle on kaiken lisäksi tullut astma ja olo on sellainen että minulla ei ole vaihtoehtoa kuin luopua koirasta. Se on hirveätä ja en toivo sitä kenellekkään. On turha tuudittautua siihen että otan sitten lääkkeitä, eivät ne kaikkea korjaa ja ei niitä kertakaikkiaan voi järkyttäviä määriä syödä.

      JOTEN koska sinulla on jo astmaa ja sinulla on koira-allergia niin älä ihmeessä lähde ottamaan koiraa. Koira allergisoi hitaasti joten se ei välttämättä tule esille vaikka ottaisit jonkun ystävän koiran kuukaudeksikin hoitoon. Minulla kesti neljä vuotta, voit arvata kuinka kiintynyt olen tuohon haukkuun ja miltä tuntuu ajatella elämää kun se ei enään ole jaloissani varpaita lämmittämässä.

      Voisin vielä lisätä tähän että rhodesian koiralla on sitä alusturkkia siinä missä muillakin koiraroduilla. Käsittääkseni ainoat rodut joita jotkut allergiset sietävät ovat villakoira (ei alusturkkia) bichon frise ja olisikohan ollut cotton de tulear. Ja paino sanalla jotkut, olen kuullut näillekin olleen allergisia joten voimme todeta että kaikki rodut allergisoivat. Se kun ei ole vain se hilse vaan myös kuola yms.

      • säästyt paljolta

        Ja tarkoitukseni ei ole musertaa sinun haavettasi, vaan saada sinua miettimään asiaa realisesti oma terveytesi huomioon ottaen.

        Minä sain paljon iloisia hetkiä koirani kanssa mutta luoja että toivon silti että pääsisin takaisin neljä vuotta ja voisin tehdä eri päätöksen.

        Kirjoitit jotain tyyliin että ei tunnu reilulta jos nyt jotain saisit mutta sehän se juttu elämässä onkin. Se ei ole reilua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3129
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2487
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2126
    4. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1942
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      1892
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1574
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1540
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1243
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1158
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1073
    Aihe