onko kokemusta

tai tietoa

tietääkö, onko kukaan ottanut allergiseen ja astmaattiseen perheeseen rhodesiankoiraa? onko paljonkin allergisoiva rotu? itse olen allerginen ja astmaattinen ja koira allergiani on tasoa 5!!! MUTTA... minun tutillani on weimarinseisoja.. ja se on ollut meillä hoidossa monta, monta kertaa.. yhtenä kertana se oli 2 viikkoa hoidossa yötä päivään.. ja silloin nukuttiin samassa sängyssä ja kaikkee ja ei tullut mitään oireita! weimarin ollessa pentu tuli muutama ahdistus kohtaus, mutta liekö nyt siedättynyt!? Kysynkin rehellisesti että uskallanko ottaa itselleni rhodesiankoiraa? Tuntuu niin epäreilulta jos siitä jotain tulisi.. niin ja siis jos tulisi niin ensiksi olisi tietysti kaikki lääkkeitten syönti mahdollista.. nytten en meinaan tarvitse mitään lääkkeitä milloinkaan.. kun olen koivulle ja muille kesällä kanssa allerginen! Tahtoisin niin nkovasti ja täällä on ollut hirveesti juttuja että on ottanut koiran ja pärjännyt hyvin sen kanssa vaikkakin on ollut allerginen. Ajattelin nytten vielä laittaa tuon kyseisen rodun, josko jollain olisi juuri siitä tietoa?

3

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiedä kyseisestä rodusta mitään, mutta jos voit olla toisen koiran kanssa pari viikkoa ilman lääkkeitä niin voi olla että allergiasi on mennyt pois. Koska prick-testi on tehty? Ne eivät ole luotettavia, kannattaa pyytää että ottavat verikokeen ja siitä teettävät testin, se on varmempi.

    • säästyt paljolta

      Itse otin koiran ja allergia tasoni oli 1-2 eli epävarma neljä vuotta sitten. Nyt tilanne on se että se on 7 ja minulle on kaiken lisäksi tullut astma ja olo on sellainen että minulla ei ole vaihtoehtoa kuin luopua koirasta. Se on hirveätä ja en toivo sitä kenellekkään. On turha tuudittautua siihen että otan sitten lääkkeitä, eivät ne kaikkea korjaa ja ei niitä kertakaikkiaan voi järkyttäviä määriä syödä.

      JOTEN koska sinulla on jo astmaa ja sinulla on koira-allergia niin älä ihmeessä lähde ottamaan koiraa. Koira allergisoi hitaasti joten se ei välttämättä tule esille vaikka ottaisit jonkun ystävän koiran kuukaudeksikin hoitoon. Minulla kesti neljä vuotta, voit arvata kuinka kiintynyt olen tuohon haukkuun ja miltä tuntuu ajatella elämää kun se ei enään ole jaloissani varpaita lämmittämässä.

      Voisin vielä lisätä tähän että rhodesian koiralla on sitä alusturkkia siinä missä muillakin koiraroduilla. Käsittääkseni ainoat rodut joita jotkut allergiset sietävät ovat villakoira (ei alusturkkia) bichon frise ja olisikohan ollut cotton de tulear. Ja paino sanalla jotkut, olen kuullut näillekin olleen allergisia joten voimme todeta että kaikki rodut allergisoivat. Se kun ei ole vain se hilse vaan myös kuola yms.

      • säästyt paljolta

        Ja tarkoitukseni ei ole musertaa sinun haavettasi, vaan saada sinua miettimään asiaa realisesti oma terveytesi huomioon ottaen.

        Minä sain paljon iloisia hetkiä koirani kanssa mutta luoja että toivon silti että pääsisin takaisin neljä vuotta ja voisin tehdä eri päätöksen.

        Kirjoitit jotain tyyliin että ei tunnu reilulta jos nyt jotain saisit mutta sehän se juttu elämässä onkin. Se ei ole reilua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2875
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      117
      1170
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      941
    4. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      907
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      895
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      867
    7. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      824
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      820
    9. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      143
      770
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      754
    Aihe