Lukasi tuossa nuita kirjoituksia, niin ihmetyttää ihmisten jatkuva valitus kun ei saa täysiä tukia tai kun joutuu tekemään selvityksiä omista asioistaan. Siihen on helppo ratkaisu ei hae tukia vaan hakee sellaisen työn mistä saa riittävän palkan ja sovittaa sen mukaan menonsa. Ihmisten ei pidäkkään saada kaikkea mitä haluavat vaan sen mitä ilman ei tule toimeen. Jos ei maksettaisi mitään tukia niin voitaisiin laskea tulo veroja pien tuloisilta ja niin olisi työtä tekevillä enempi rahaa käytössään. Tosin lois eläjät jäisi kärvistelemään.
Opinnot voi rahoittaa työllä ja lainalla. Eikös se mee niin kun käy paljon koulua niin saa parempaa palkkaa ja voi maksaa lainan pois.
Ei yrittäjätkään saa ammattiaan ilmaises, voi joutua laittamaan rahaa kymmeniä- tai satoja tuhansia euroja saadakseen työpaikan itselleen.
Sellainen ajatus on miksi työssä käyvien pitää elättää saamattomia.
Opinnot voi rahoittaa työllä ja lainalla. Eikös se mee niin kun käy paljon koulua niin saa parempaa palkkaa ja voi maksaa lainan pois.
Ei yrittäjätkään saa ammattiaan ilmaises, voi joutua laittamaan rahaa kymmeniä- tai satoja tuhansia euroja saadakseen työpaikan itselleen.
Sellainen ajatus on miksi työssä käyvien pitää elättää saamattomia.
Vastaukset 12
Vanhimmat
-Maataloustuet
-Yritysten investointituet
-Työllistämistuki
-Opintotuki
-Asumistuet
-Toimeentulotuki
Tuossa lintan järjestyksesssä voisi noita lähteä poistamaan.
ja eläkkeet pois vanhuksilta! mitäs ne loisii kans yhteiskunnan varoilla?? suurin osahan on vielä työkykyisiä vuosikausia eläkkeelle jäämisen jälkeenkin. Eikä muualla maailmassakaan eläkkeillä hyysätä, lapset ottavat vanhemmat elätettävikseen kun nämä siihen ikään tulevat. Olette varmaan kanssani samaa mieltä? Ja vammaistuetkin, mitäs se pyörätuoli työntekoa estää? Ei muuten kun uudelleenkouluttautumaan alalle jossa ei jalkoja tarvita. Ja stora enson porukat, valitus pois. Ei muuta kun muita töitä hakemaan, vaikka risusavottaan...! Hohhoi.. Tiedättekö että tässä yhteiskunnassa maksetaan veroja just siks että tiukan paikan tullen voisi niistä maksamistaan isoista suomenmaan veroista jotain hyötyäkin... Ennemmin mä annan mun verorahat köyhille lapsiperheille kuin johonkin kiasmaan tai musiikkitaloon... Ja olen muuten ihan töissäkäyvä ihminen, ohhoh! Hei, mutta jos suomen malli ei miellytä niin eikun esim pohjois-koreaan, siellä ei yhteiskunta taatusti auta ketään! :)
Läheskään aina et saa parempaa palkkaa jos on koulua paljon käynyt eikä kaikki pysty käymään paljon koulua.Valitettavasti moni yritys on kaatunut meidän veronmaksajien hyysättäväksi ja maksettavaksi.Yrittäjien rikollisuuden ja kykemättömyyteen hoitaa yritystään valtio tukee yrittäjiä valtavilla sumilla perustamisvaiheissa ja jatkossakin.Maataloustukien poisto varmasti käy heti kuin ruuasta rupeatte maksamaan oikeaa hintaa.
Tukien poistamisella ei voi olla poistamis järjestystä vaan ne onpoistettava kaikilta yhtä aikaa niin ei tule kilpailullista epä arvoisuutta. Sen jälkeen tehtäs ja valmistettaisiin vain sellaista mistä ihmiset on valmiita maksamaan niiden toellisen hinnan.
Itse olen maanviljelijä ja toennäköisesti kärsisin tukien poistosta, mutta silti kannatan tukien poistamista ja holhous yhteiskunnasta eroon pääsemistä.
töitä olen tehnyt aina, pienipalkkaista, mutta pärjännyt sen mukaisesti. Mutta lapseni vammautui onnettomuuden seurauksena, häneltä jos joku uskaltaa ehdottaakin viedä pienen eläkkeen pois niin hypin seinille :(
hän on siis jo täysi-ikäinen mutta ei tule pärjäämään omalla työllään koska ei siihen tule kykenemään.
sanoohan sen järkikin. Nämä "tuetpois" ovat sellaisia populistipoliitikkoja joilla ei ole kykyä hahmottaa asioita niiden koko laajuudeltaan.
Niinse vaan on, että yhteisö toimiakseen tarvitsee eriasteisia lisätuloutuksia palkkatulojen lisäksi. Erityisesti kapitalistisessa järjestelmässä tämä on tarpeen, muuten olisi odotettavissa koko yhteiskunnan romahtaminen.
Tämä liittyy sellaiseen tosiasiaan, että elämme melko kehittyneessä järjestelmässä, jossa tunnetaan vielä inhimillisyys ja jopa sellainenkin "tuetpois" -tyyppejä suunnattomasti pelottava hirvitys kuin demokratia.
Tuo "tuetpois", saattaa olla totta tulevaisuudessa, kun suurin osa ns. rutiinitoiminnasta on siirretty erilaisille kone ja robotti järjestelmille. Mutta sen voin ainakin varmasti sanoa, että esimerkiksi tämän ketjun aloittaja ei tuota aikaa tule näkemään se on varma!
Sitten vielä tämä muiden työllä rikastuneet eikös he jos kutkaan ole nimenomaan tuella eläjiä. Tarkoitan näitä sijoittajia, jotka synytymä lahjana saavat kelpo omaisuuden ja joiden ei tarvitse käytännössä tehdä päivääkään töitä, tienatakseen rahaa oman elämisensä kustannuksiin. He jos ketkä elävät tuilla mitään häpeämättä, sillä tueksihan tuo korkotulo on laskettava koska asianomainen saa sen ilman mitään työnteon vastetta.
Ne, jotka kaikkein kovimpaan ääneen huutavat tukien lakkauttamisen puolesta, ulvovat kaikkein äänekkäimmin, jos jäävät itse vaille oikeuksia.
Maataloustukia vastustava maanviljelijä toimisi vastuullisesti, jos nyt esimerkin vuoksi itse luopuisi ensimmäisenä maataloustuistaan. Maanviljelijä on varmaan omin kustannuksin kouluttanut lapsensa ja käyttänyt aina yksityisiä lääkäripalveluja ilman Kelan tukia? Eläkettähän et huoli, eikö niin?
Olen itse kokenut sen, mitä on jäädä yhteiskunnan tukien ulkopuolelle, eikä paljon naurata. Sairastuin työssäni ja menetin fyysisen sairauden johdosta ammattini, työni ja toimeentuloni. Ihan oli henkilökohtainen voi voi, en saanut muuta kuin hullun leiman, ja hulluhan elää pelkällä pyhällä hengellä. Sympatiani on kaikkien tässä yhteiskunnassa päähän potkittujen puolella.
Olen onnistunut vastoin kaikkia odotuksia pitkän työttömyysjakson jälkeen työllistymään toiselle pienipalkkaiselle alalle. Henkilökohtaisesti elän juuri niin kauan kun on töitä, sen jälkeen lopetan syömisen ja kuolen pois. Opin yhdellä kertaa, ettei pidä sosiaalipummina elää. Ennen kuolemaani järjestän sen, että joku kuvaa tapahtuman ja pistää videon nettiin. Toisille toivon enemmän sisua taistella oikeuksiensa puolesta.
Niillä, jotka kritisoivat hyvinvointipalveluja, on elämä mennyt liian hyvin. Sairautta ei voi ennustaa, kaikkeen ei voi vaikuttaa. Yhteiskunnan ja maailmantalouden heilahdukset eivät ole yksittäisen ihmisen hallittavissa. Geenejään ei voi valita. Kaikilla ei ole edellytyksiä lukea itseään korkeisiin ammatteihin, on mm. oppimishäiriöitä.
Ihmiset arvotetaan jo nykyisessä yhteiskunnassa tuottavuuden mukaan eli ihmisarvo on riippuvainen ansiotuloista. Sisällisodasta on kulunut kohta 100 vuotta ja natsisaksan kauhutkin ovat painuneet jo unholaan. Eiköhän tässä olla hyvää vauhtia menossa samaan suuntaan. Köyhiä muistetaan vielä juhlapuheissa, mutta todellisuuden kanssa sillä ei tarvitse olla mitään tekemistä. Kohta meistä maksetaan jo tapporahaa.
Kyllä tuet täytyy olla muuten kaikki romanit ja somalit olisivat kaduilla ja syntyisi kauhea meteli maailmalla.
Osittain kanssasi samaa mieltä, mutta kaduilla olisi keski-ikäisiä ja nuoria valkoisia miehiä!
Nehän ovat jo kaduilla mutta ketään ei kiinnosta, ulkomaalaiset tulevat aina ensin, sossu ostaa heille omakotitaloitakin.
Ottakaa tuet pois ja Suomen hyvinvointivaltio olisi jollain albanian tasolla jo tän hetkisten alkkien takia, köyhiä perheitä kerjäämässä kadut täynnä ja nuoret kuolisi kylmyyteen. Vittukun olette muute urpoja.
Eikös se mene niin, että kun saat apuja ja tukia niin maksat niistä sitten työelämään mennessäsi veroja. -0 niin sanotusti. Turhaa narinaa taas.