Heipsan!
Olen lähdössä San Fransiscon lähistölle syksyksi vaihtoon, paluu on uuden vuoden aikoihin.
Ikinä en ole Californiassa (enkä edes jenkeissä) käynyt. Millainen ilmasto siellä päin on syksyllä? Mitkä nähtävyydet on "pakko" käydä katsomassa Californiassa? Onko matkustaminen USA:n sisällä kallista? Vinkkejä opiskelua/elämistä varten? KAIKKI vinkit ja ohjeet otetaan vastaan.
Aurinkoista kesän jatkoa! :)
Olen lähdössä San Fransiscon lähistölle syksyksi vaihtoon, paluu on uuden vuoden aikoihin.
Ikinä en ole Californiassa (enkä edes jenkeissä) käynyt. Millainen ilmasto siellä päin on syksyllä? Mitkä nähtävyydet on "pakko" käydä katsomassa Californiassa? Onko matkustaminen USA:n sisällä kallista? Vinkkejä opiskelua/elämistä varten? KAIKKI vinkit ja ohjeet otetaan vastaan.
Aurinkoista kesän jatkoa! :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onnittelut loistavasta paikan valinnasta! San Fransiscin seutu on aivan mahtava ja SF kaupunkina on must älyttömän siisti. Se on Jenkkien eurooppalaisin kaupunki, eli siin on selkeä keskusta, mitä muissa kaupungeissa siellä ei ylensä ole. Siellä on myös kohtuullinen julkinen liikenne keskustassa.
Sää on leuto meri-ilmasto, eli ei lunta, mutta sadetta ja tuulee usein ja välillä todella kylmästi. Talvella ei mee alle nollan, jää 5-10 asteeseen.
Yleisesti Jenkkien sisällä matkustaminen on aika kallista, kun siellä ei tuota julkista liikennettä juuri ole. Lennot on suht kalliita, niillä ei oo noita halpis lentoyhtiöitä. Jos haluut maata laajemmin nähdä niin auto kannattaa vuokrata ja ajaa SF:stä sekä etelään että pohjoiseen. On mahtava ero kun lähtee Kaliforniasta ja ajaa rannikkoa pitkin pohjoiseen, maisemat vaihtelee todella paljon ja matkalle jää paljon nähtävää, Portland, Seattle ja kannattaa melkein ajaa vielä Kanadan puolellekkin. Mun paras kokemus on Victorian saarelta. Seattlesta (tai jostain sen läheltä) lähtee sinne autolautta ja kun ottaa oman auton mukaan, ni pääse saarella liikkuman. Aivan mieletön saari!
Onnittelut loistavasta paikan valinnasta! San Fransiscin seutu on aivan mahtava ja SF kaupunkina on must älyttömän siisti. Se on Jenkkien eurooppalaisin kaupunki, eli siin on
selkeä keskusta, mitä muissa kaupungeissa siellä ei ylensä ole. Siellä on myös kohtuullinen
julkinen liikenne keskustassa.
Sää on leuto meri-ilmasto, eli ei lunta, mutta sadetta ja tuulee usein ja välillä todella
kylmästi. Talvella ei mee alle nollan, jää 5-10 asteeseen.
Yleisesti Jenkkien sisällä matkustaminen on aika kallista, kun siellä ei tuota julkista
liikennettä juuri ole. Lennot on suht kalliita, niillä ei oo noita halpis lentoyhtiöitä. Jos haluut
maata laajemmin nähdä niin auto kannattaa vuokrata ja ajaa SF:stä sekä etelään että
pohjoiseen. On mahtava ero kun lähtee Kaliforniasta ja ajaa rannikkoa pitkin pohjoiseen,
maisemat vaihtelee todella paljon ja matkalle jää paljon nähtävää, Portland, Seattle ja
kannattaa melkein ajaa vielä Kanadan puolellekkin. Mun paras kokemus on Victorian
saarelta. Seattlesta (tai jostain sen läheltä) lähtee sinne autolautta ja kun ottaa oman auton
mukaan, ni pääse saarella liikkuman. Aivan mieletön saari!
Moi Susu!
Olipas kiva kuulla, että se seutu on kivaa. Esitteissähän aina kehutaan, mutta rehellisin palaute tulee tietenkin siellä käyneiltä suomalaisilta. :)
Täytyy ottaa pitempääkin vaatetta mukaan, että tarkenee talven tuulet ja tuiskut. Ja laitetaanpas korvan taakse tuo Victorian saari...
Kiitos vaan tiedoista! :)
Etelä-Californian puolella "pakollisia" käyntipaikkoja ovat ainakin Universal Studiot, Disneyland, RMS Queen Mary Long Beachin satamassa (aivan upea 30-luvun valtamerilaiva), San Diegon vanha kaupunki sekä San Diego Zoo. Siellä on mm. pandoja :o) Ja jos suuret shopping mallit kiinnostaa niin Costa Mesasta löytyy huikean suuri South Coast Plaza ja Newport Beachilta Fashion Island.
San Franciscon lähellä mielenkiintoisia paikkoja ovat mm. Winchester Mystery House San Josessa sekä Santa Cruzin rantakaupunki. Ja tosiaan, San Francisco on aivan upea kaupunki! Ja mikä mahtava tunne olikaan kun pääsin ajamaan autolla Golden Gate Bridgeä :o)
Heips Tuya!
Kiitos vinkeistä. Laitan suosittelemasi kohteet ylös ja muistiin. :)
sitä vain että kuinka vanha sä oot? =)