Bemarista kansanauto

Iltalehti sen tietää - Bemareita on kohta joka nurkalla. Kansanauto.
101138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

lippispäät ja amikset niillä ajavat. Muu yhteiskuntaluokka ne on jo hylännyt.

Äänestä

Tuskinpa siitä ihan kansansuosikkia tulee.
33ke on autosta iso summa, ja kun verrataan minkä hintaluokan autoa myydään suomessa eniten...
Toisaalta verouudistuksen myötä Bmw on suurin voittaja premimmerkeistä hinnanalennuksen suhteen.

Äänestä
  • tule mitään kansan autoa tai vaihdan automerkkiä. Johan siinä menee bemarin maine kun kaikki jyrnyttää bimmerillä.

    Äänestä

Monissa maissa 3-sarjaa on jo jonkin aikaa myyty enemmän kuin Mondeota, ei se siitä yhtään sen huonompaa autoa tee...

Jotkut ostaa auton ajettavuuden ja tason takia, toiset käytettyjä tietyn merkkisiä romuja venyttämällä pennejä koska haluavat olla kuin ihailemansa ihmiset. Ensiksi mainuttuja ei myyntiluvut juuri kiinnosta.

Äänestä

Ensin näyttää siltä, mutta esim. 320D Touring 43000€, ei kuullosta enää kansan farkulta, varsinkin kun on aika pieni.

Tuohon kun lisää pyöreästi tuplaten kalliimmat varusteet, kuin on hinnoiteltu kansanautoissa, niin alkaa ostavat kansalaiset harvenemaan.

Äänestä

Minä olen aina ostanut oman autoni ainoastaan itselleni, en naapureille en tutuille en kylän miehille. Minua ei kiinnosta onko kaikilla muilla samanlainen auto kuin minulla. Minua ei myöskään kiinnosta olenko ainoa ihminen koko planeetalla kenellä on sama auto kuin itselläni.

Olen aina ihmetellyt miksi automerkit mainostavat "Suomen suosituin/ostetuin/myydyin" -teemalla autoja.

Kertokaa minulle, ihan vakavasti, miksi auton suuret tai pienet myyntiluvut vaikuttavat oman autonne valintaan? Ymmärrän kyllä, että kovin harvinaiseen autoon varaosat maksavat enemmän, tai sitä on vaikeampi myydä, mutta moneen suosittuunkin merkkiin osat ja huolto saattavat maksaa paljon.

Äänestä

Ei kukaan nykyihminen enää osta paljon kuluttavaa takavetoista autoa, kun tarjolla on paljon järkevämpiä ratkaisuja esim.Hyndai, chevrolet jotka etuvetoisiksi siirryttyään ovat todella hyviä ajettavia jopa liukkaassa suomessa jossa teiden hoitaminen ja suolaaminen ovat jääneet pahasti jälkeen muun maailman kehityksestä.

T. DI 38v

Äänestä
  • Niin, että "paljon kuluttava takavetoinen" - mistä tuon keksit ?

    Ja sinun suosikkisi "Hyundai (kai se näin kirjoitetaan) ja Chevrolet" - että siinä sitä laatua... huh huh...

    Esimerkiksi:
    BMW 318i yhdistetty kulutus 5,9 l/100 km
    Chevrolet Epica yhdistetty kulutus 8,2 l/100 km
    Hyundai Sonata yhdistetty kulutus 7,8 l/100 km

    Ei kai tuo DI tarkoita diplomi-insinööriä sentään.

    Äänestä

Olishan kansalla sitten jotain laadukastakin ladojen ja corolloiten jälkeen. Eihän se autoa huonontaisi vaikka useammat sillä ajaisivatkin.

Äänestä

Vai voiko joku tosissaan muka väittää että kyseessä olisi jokin "harvinainen loistoauto"?

Bentleyt erikseen ja bemari nuorisolle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Premium kuski kirjoitti:

Iltalehti sen tietää - Bemareita on kohta joka nurkalla. Kansanauto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu