Tallinkin kurssi on tänään ollut melkoisessa pudotuksessa Tallinnan pörssissä. Tämä huolimatta siitä, että Tallink yrittä omien osakkeiden ostolla tukea osakkeen arvoa.
Tuleeko ko puljan konkurssi odotettua aikaisemmin? Ei kai suomalaisilla telakoilla rakennettavat Tallinkin uudet laivat jää suomalaisten veronmaksajien maksettavaksi?
Tallinkin osakekurssi
20
1892
Vastaukset
- Kruunun Vouti
Voi olla jo huomenna Tallinki on kanttuvei.
- Tallinkilla
Älkää matkustako Tallinkilla. Jos menee konkurssiin, niin voi olla jää matkustajat keskelle Suomenlahtea?
- börssi-Hi
Kaikkien suomalaisten firmojen kurssit ovat olleet jo jonkin aikaa laskussa esim. Helsingin ja Tukholman pörsseissä.
Kaatuuko koko Suomi?- Hän,,
On eriasia.
Tallinkihan tässä pitäis kumoon saada. - kuitenkin
Hän,, kirjoitti:
On eriasia.
Tallinkihan tässä pitäis kumoon saada.käydä juuri toisinpäin.
- Kilometritehdas
kuitenkin kirjoitti:
käydä juuri toisinpäin.
- pidät
Kilometritehdas kirjoitti:
loun enteenä, niin Suomesta taitaa loppua pian kaikki firmat! Onko Suomessa yhtään isompaa firmaa, joka ei olisi uhkaillut YT:llä?
- kommentinjättäjä
"Kaikkien suomalaisten firmojen kurssit ovat olleet jo jonkin aikaa laskussa esim. Helsingin ja Tukholman pörsseissä.
Kaatuuko koko Suomi?"
Niinpä! Pörssin indeksi on tipahtanut kuukaudessa n. 10%. Useimpien firmojen kurssit menneet alaspäin. Eikä kukaan ennusta niiden menevän konkurssiin tai maan talouden romahtavan. Sen sijaan tämän palstan talousnerot ovat vastaavassa tilanteessa ennustamassa Tallinkin kaatumista ja Viron romahdusta. Kertoisiko tuo enemmän noista "talousneroista" vai Tallinkista ja Virosta? - talouselemä
kommentinjättäjä kirjoitti:
"Kaikkien suomalaisten firmojen kurssit ovat olleet jo jonkin aikaa laskussa esim. Helsingin ja Tukholman pörsseissä.
Kaatuuko koko Suomi?"
Niinpä! Pörssin indeksi on tipahtanut kuukaudessa n. 10%. Useimpien firmojen kurssit menneet alaspäin. Eikä kukaan ennusta niiden menevän konkurssiin tai maan talouden romahtavan. Sen sijaan tämän palstan talousnerot ovat vastaavassa tilanteessa ennustamassa Tallinkin kaatumista ja Viron romahdusta. Kertoisiko tuo enemmän noista "talousneroista" vai Tallinkista ja Virosta?lue vaikka kauppalehden, talouselmän tai taloussanomien analyysejä tallinkista. niissä tehdään aika yksiselitteisesti johtopäätös, jossa ytiön toimien järkevyys asetetaan aika kyseenalaiseksi. silja ei kelvannut kenellekään toiselle, sama asia superfast laivojen kanssa. kutistuvat markkinat on ollut tiedossa itämeren laivaliikenteessä jo pitkään ja ylivelkaantuneen tallinkin toiminta on perustunut muita alhaisempiin työvoimakustannuksiin. se etu on menetetty.
tallinkin pääkilpailijan viking linen osakkeen arvo nousi kaksinkertaiseksi viime vuoden aikana, tallinkin osekurssin arvo on tippunut neljänneksen, vaikka yritys on käyttänyt tukiostoihin huomattavia summia. onko tallinkin johto paniikissa?
- kokenut matkailija
Tallink ylivoimaisesti paras laivafirma.Uusimmat ja isoimmat laivat ja muutenkin palvelu ylivertaista.
Matkustan nykyään aina Tallinkin laivoilla. - Se Gearing,
Tallink on muistaakseni melko velkaleverage yhtiö pääomarakenteeteeltaan, kuinkahan vaikuttaa viinan ja tupakan hinnannostot, voipi vähentää suomituristien määrää huomattavastikin.
Kun tallinkia aikoinaan listattiin tuosta oli paljon puhetta olisiko se edes oikeutettu pörssiin vai enemmänkin pääomasijittajien työkaluja, toimarihan siellä on täysin tunnettu taloushuijari.- sen viinan
"kuinkahan vaikuttaa viinan ja tupakan hinnannostot, voipi vähentää suomituristien määrää huomattavastikin."
hintaa enemmän nostettiin (ja lisäpaineita kuuluu sosiaalihyysäjäpoliitikoilla olevan). Sehän vain lisää viinamatkailua Viroon!
- K Mehtonen
http://www.taloussanomat.fi/liikenne-ja-kuljetus/2008/01/16/Tallink-Silja haluaa nyt ruplaturisteja/20081435/382?rss=2i
- kommentinjättäjä
On aivan luonnollista, että matkailualalla toimiva yritys pyrkii laajentamaan markkinoita. Vauraita venäläisiä on yhä enemmän ja he ovat varmasti tuottoisampia asiakkaita kuin suomalainen tuulipukukansa.
Olisiko tulkittava niin, että myös suomalaiset matkailuyritykset (esim. Ruka) ovat kaatumassa, kun ne satsaavat niin kovasti venäläisiin?
Huvittavaa, että Tallinkin kaatumista täällä ennustelevat ne, jotka eivät näytä ymmärtävän bisneksenteosta yhtään mitään.
- tallinkpallink...
tallinkin kurssi on viimeiset viikot mennyt alaspain kuin lehmän häntä. kurssi on jo reilusti alle euron!
http://investor.ap3.ee/stock_details.html?stock_id=EE3100004466&page=price&lang=eng&in_currency=EUR&chart_type=line&period_select=m-1&date_start=25.12.2007&date_end=24.01.2008&compare_index=&compare_stock=
kuinkahan kauan päärahoittajat katselee yrityksen huijarijohdon toimia? enpä ihmettelisi, kun johto vaihtuu ja rahan pumppaaminen johdon yrityksiin lopetetaan.- pörssin
indeksikin käyttäytyneen samalla tavoin, joten ei mitään ihmeellistä verrattuna muiden osakkeiden kursseihin.
Ja skaalauksella saadaan pienikin muutos näyttämään karmean isolta. - suuntaus
pörssin kirjoitti:
indeksikin käyttäytyneen samalla tavoin, joten ei mitään ihmeellistä verrattuna muiden osakkeiden kursseihin.
Ja skaalauksella saadaan pienikin muutos näyttämään karmean isolta.joo, näyttää viron kiinteistömarkkinoiden kanssa tekemisissä olevin kurssit menneet myös alaspäin...
pörssihän ennakoi aina reaalitaloutta.
miten selittyy samalla toimialalla ja samoilla markkinoilla toimivan viking linen päinvastainen kurssikehitys vuoden aikana?
skaalausvirhe? :) - se on
suuntaus kirjoitti:
joo, näyttää viron kiinteistömarkkinoiden kanssa tekemisissä olevin kurssit menneet myös alaspäin...
pörssihän ennakoi aina reaalitaloutta.
miten selittyy samalla toimialalla ja samoilla markkinoilla toimivan viking linen päinvastainen kurssikehitys vuoden aikana?
skaalausvirhe? :)ollut Suomenkin pörssi viimeisen kuukauden ajan - aivan kuin tuossa aiemmassa linkissäkin. Taitaa tulla uusi lama Suomeen!
- lineviking
se on kirjoitti:
ollut Suomenkin pörssi viimeisen kuukauden ajan - aivan kuin tuossa aiemmassa linkissäkin. Taitaa tulla uusi lama Suomeen!
vertaa vaan viking linen osakkeeseen. se on lähin vertailtava, kun toimii samoilla markkinoilla ja on tallinkin pääkilpailija.
viking linen osakkeen arvo on kaksinkertaistunut viimeisen vuoden aikana, tallinkin kurssista hävinnyt pian puolet! erityisesti tallinkin siljakauppa nosti vikingin kurssia.
markkinoiden käsitys oli, että tallink teki virheen siljan ostaessaan - ja niinhän siinä näyttää käyneen.
vai pitäisikö verrata nokiaan? :) - anteex
lineviking kirjoitti:
vertaa vaan viking linen osakkeeseen. se on lähin vertailtava, kun toimii samoilla markkinoilla ja on tallinkin pääkilpailija.
viking linen osakkeen arvo on kaksinkertaistunut viimeisen vuoden aikana, tallinkin kurssista hävinnyt pian puolet! erityisesti tallinkin siljakauppa nosti vikingin kurssia.
markkinoiden käsitys oli, että tallink teki virheen siljan ostaessaan - ja niinhän siinä näyttää käyneen.
vai pitäisikö verrata nokiaan? :)tollee osotella ku sivistyneille virouskossa oleville tulee paha mieli.kyllä me ollaa huonompii eiks vaa ollakkii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4622848Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152675Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2721618Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841204Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4411145Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 156980
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41938- 56909
- 79895