onko vihjeitä hyvistä huolloista Turun suunnalla, vaikka vähän kauempaakin, 50 km säteellä. Olen hankkimassa 156 mallia vuodelta -04, mutta huoltopuoli on auki, kun ei toi Delta-paljon kiinnosta. Ainakin kokemukset tutuilta alfa/fiat -omistajilta sitä luokkaa ja näköjään tällä palstallakin aiheesta paljon puitu.
alfan huollot Turuus
alfabeetikko
6817
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Moi, sinulle lienee todella kova halu saada juuri alfa, niin paljon vikoja niissä on että huoltokorjaamo kannattaa todella valita tarkkaan etukäteen. Muista myös se, että kun menet tarjoamaan alfaa vaihdossa muutaman vuoden päästä, sen arvo voi olla olematon.
Työkaverillani oli 156 2.0 TS, n. 70 tkm:n matkalla kone leikkasi kerran kiinni 59 tkm:ssa (öljynkulutus huima, öljyä piti lisätä kerran vkossa). Vaihtokoneesta meni jakopään hihna poikki ennen aikojaa --> täysremontti. Muita vikoja en jaksa luetella, korjauskulut olivat huikeat. Hyvät ajo-ominaisuudet eivät hymyilyttäneet koska auto seisoi pajalla suurimman osan ajasta ja vaihdossa toiseeen merkkiin alfasta ei maksettu juuri mitään.
sillä työkaverilla oli se huono auto.Näyttää olevan lähes joka merkillä sama juttu: työkaverilla,tutulla tai kissankumminkamalla oli se pommi.Itsellä ei kokemuksia asiasta.
Moi, juu ei todellakaan ole itselläni alfoista kokemusta, hienoja autoja ominaisuuksiltaan mutta ylläpito tuhottoman kallista etenkin jos takuu ei ole enää voimassa ja luotettavasta autosta ei voi puhua.
Mutta, puolueetonta tietoa alfan laadusta esim. TM:n käyttötestissä, muistaakseni alfa 147 1.6 myllyllä. Samaa ongelmaa koneessa eli öljynkulutus kasvoi jatkuvasti ja yllätys, jakopäänhihnasta meni hampaat ennen aikojaan --> venttiiliremppa.
Jos menet tarjoamaan alfaa vaihdossa uuteen autoon, hyvitykset ovat naurettavia, tämän tietää kyllä jokainen alfa-romeolla ajava, oli sitten kuin alfa-fani tahansa.
"Kuljettajan olosuhteet ansaitsevat erityisen kiitoksen"
"Paljon varusteita"
"Lämmityslaitteen teho riitti myös 30 asteen pakkasessa."
"Kylmäkäynnistys -32 asteesta onnistui hyvin".
"Erityismaininnan ansaitsee mainiosti toimiva luistonestojärjestelmä."
"Alfan kuljettajalla on hyvä tunto pidon määrään ja alustan tapahtumiin. Se täyttää hyvän talviauton tunnusmerkit."
"Alfalle on tehtaan mukaan hyväksyttävä öljynkulutus 600 g / 1000 km. Siten kulutusta ei vielä voi pitää poikkeavana".
"Alfa Romeo 147 oli kysytty matkakumppani ja käyttötestimatka täyttyi 13 kuukaudessa."
"Siisti ja ryhdikäs olemus kertoo hyvästä peruslaadusta"
"Dynamometrissä moottorista löytyi tehoa kilowatti luvattua enemmän."
"Sisustuksen materiaalit kestivät hyvin käytössä. Verhoilussa ei havaittu venymiä tai kulumia."
"Alusta oli teknisesti kunnossa. Akselistojen ja tukivarsien kumilaakerit olivat kunnossa."
"Ulkoisesti hyväkuntoinen."
"Alustan suojamassaus ulottuu koko pohjan alalle. Maakosketuksista huolimatta suojaus oli koko alaltaan hyväkuntoinen"
"Tukevan oloinen kytkin on kestänyt käyttötestitaipaleen mainiosti."
____________________________________
Että silleen. Aasialaisen alihankkijan toimittama huonolaatuinen jakohihna onn tietysti kauneusvirhe tämän hintaluokan autossa, mutta meneehän se takuuseen, jos ennen aikojaan repeää.
mutta ei vielä tullut vastausta kysymykseen.
Joo ja motiivit Alfan hankintaan ei todellakaan ole esim vaihtoarvo/vast. Kokemusta näistä italoista ja niiden laadusta sekä vaihtoarvosta on esim Lancian Theman osalta 90-luvulla, mut oon muuttanut sittemmin Turkuun eikä tietoa varsinais-suomen korjaamoista.
Tuoppa se alffasi mulle huoltoon.
olen noita töikseni huoltanut.