Lestadiolaiseen oppiin kuuluu virallisesti se, ettei lestadiolainen saa opettaa täällä, vaan se kuuluu seurakunnalle. Tänne tulemistakaan ei oikein hyväksytä.
Sensijaan luterilaiseen oppiin kuuluu se, että saan hengellisen pappeuteni perusteella, kertoa täällä luterilaisia käsityksiäni Raamatunkysymyksistä. Raamatusta voimme myös löytää kuinka hengellisen pappeuden perusteella opetetaan.
apt.18:25-26. Tälle oli opetettu Herran tie, ja hän puhui palavana hengessä ja opetti tarkoin Jeesuksesta, mutta tunsi ainoastaan Johanneksen kasteen. Tämä rupesi rohkiasti synagogassa opettamaan. Kuin Akvila ja Priskilla hänen kuulivat, ottivat he hänen tykönsä ja selittivät tarkemmasti hänelle Jumalan tien.
Ilmeisesti tässä tarkemmin kerrottiin Herran tie, opettamalla kristillistä kastetta.
Lestadiolainen oppi
5
557
Vastaukset
- Kempelainen
Jokainen uudesti ylhäältä syntynyt Kristitty on Pyhän Hengen pappi. Näin ollen Hänellä on mahdollisuus jakaa ehtoollista, kastaa, sekä myös tarvittaessa vihkiä. ( Raamatussa ei missään sanota, että täytyy olla pappi, mikä tuon tekee vaan seurakunnan vasemmistoon kuuluva, ja jopa rivi kristitty ).
Se, että koettelemme Henkiä, on yksi tärkeimpiä juttuja, omaan seuratuintaankin sokeutuu, ja meillä on tosi pahoja esimerkkejä, mihin se johtaa.
Opettamin on myös yksi Pyhän Hengen pappeuden osa, se kuluu sille, jolle Henki antaa voiman ja tiedon puhua. Hyvänä esimerkkinä juuri maisemasi Akvila ja Priskilla.
”””Ilmeisesti tässä tarkemmin kerrottiin Herran tie, opettamalla kristillistä kastetta ””” Niin, Johanneksen ja Jeesuksen kasteella on hienon hieno ero, tästä he varmaan puhuivat.on lupa opettaa hengellisen pappeuden perusteella, mutta muualla kuin seurakunnassa. Raamattu opettaa, että seurakunta/Pyhä Henki valitsee opettajat. Näistä on hyvinkin paljon kohti Raamatussa.
2.Tim.2:2. "Ja minkä olet kuullut minulta ja minkä monet ovat todistaneet, usko se luotettaville miehille, jotka sitten ovat soveliaita muitakin opettamaan.
3. Kärsi vaivaa niinkuin ainakin jalo Kristuksen Jeesuksen sotamies".
Hebr.13:7. "Muistakaa johtajianne, jotka ovat puhuneet teille Jumalan sanaa; katsokaa, kuinka heidän vaelluksensa on päättynyt, ja seuratkaa heidän uskoansa".
1.Tim.3:2. "Niin tulee siis seurakunnan kaitsijan olla nuhteeton, yhden vaimon mies, raitis, maltillinen, säädyllinen, vieraanvarainen, taitava opettamaan"
Huom: apt.20:28. "Ottakaa siis itsestänne vaari ja kaikesta laumasta, johon Pyhä Henki on teidät pannut kaitsijoiksi, paimentamaan Herran seurakuntaa, jonka hän omalla verellänsä on itselleen ansainnut"- Oliko erkaantumisesi syy v...
weha kirjoitti:
on lupa opettaa hengellisen pappeuden perusteella, mutta muualla kuin seurakunnassa. Raamattu opettaa, että seurakunta/Pyhä Henki valitsee opettajat. Näistä on hyvinkin paljon kohti Raamatussa.
2.Tim.2:2. "Ja minkä olet kuullut minulta ja minkä monet ovat todistaneet, usko se luotettaville miehille, jotka sitten ovat soveliaita muitakin opettamaan.
3. Kärsi vaivaa niinkuin ainakin jalo Kristuksen Jeesuksen sotamies".
Hebr.13:7. "Muistakaa johtajianne, jotka ovat puhuneet teille Jumalan sanaa; katsokaa, kuinka heidän vaelluksensa on päättynyt, ja seuratkaa heidän uskoansa".
1.Tim.3:2. "Niin tulee siis seurakunnan kaitsijan olla nuhteeton, yhden vaimon mies, raitis, maltillinen, säädyllinen, vieraanvarainen, taitava opettamaan"
Huom: apt.20:28. "Ottakaa siis itsestänne vaari ja kaikesta laumasta, johon Pyhä Henki on teidät pannut kaitsijoiksi, paimentamaan Herran seurakuntaa, jonka hän omalla verellänsä on itselleen ansainnut"Ainakin osaltaan myös siinä, ettet kokenut saavasi opettaa niin paljon rivi vl:nä , kuin kaikesta päätellen olisit halunnut ?
Tämä tuli nyt mieleen, kun palstalle poikenneena huomasin sinun kirjoittaneen kymmeniä viestejä hiljattain tänne opista ym.
Miten siellä seurakunnassas opetettiin tästä opettamishommasta, tuliko siitä keskusteluja, tai ottavatko puhujat yleensä esille tämmösiä asioita puheessaan ? ois ihan mukava tietää. Oliko erkaantumisesi syy v... kirjoitti:
Ainakin osaltaan myös siinä, ettet kokenut saavasi opettaa niin paljon rivi vl:nä , kuin kaikesta päätellen olisit halunnut ?
Tämä tuli nyt mieleen, kun palstalle poikenneena huomasin sinun kirjoittaneen kymmeniä viestejä hiljattain tänne opista ym.
Miten siellä seurakunnassas opetettiin tästä opettamishommasta, tuliko siitä keskusteluja, tai ottavatko puhujat yleensä esille tämmösiä asioita puheessaan ? ois ihan mukava tietää.kerron käsityksiäni Raamatusta. En nyt tiedä onko se opettamista sitten.
Se on VL:sä silleen (mielestäni), että puhuja-veljet saavat vain opettaa ja koskee pitkälle nettiäkin. Sitten tavalliset Pyhän Hengenpapit, voivat julistaa "vain" syntejä anteeksi katuvalle ja todistuksen uskostaan, jos kysytään.
Minulla on mielessä yksi paikka Raamatussa, jota en saa just nyt mieleen, niin siinä Jumala antoi voiman pelokkaalle miehelle, että hän pystyi rohkeasti puhumaan vastaanväittäjille. Minun täytyy tämä kuitenkin varmistaa Raamatusta, etten puhu omiani.- Pyntsi
weha kirjoitti:
kerron käsityksiäni Raamatusta. En nyt tiedä onko se opettamista sitten.
Se on VL:sä silleen (mielestäni), että puhuja-veljet saavat vain opettaa ja koskee pitkälle nettiäkin. Sitten tavalliset Pyhän Hengenpapit, voivat julistaa "vain" syntejä anteeksi katuvalle ja todistuksen uskostaan, jos kysytään.
Minulla on mielessä yksi paikka Raamatussa, jota en saa just nyt mieleen, niin siinä Jumala antoi voiman pelokkaalle miehelle, että hän pystyi rohkeasti puhumaan vastaanväittäjille. Minun täytyy tämä kuitenkin varmistaa Raamatusta, etten puhu omiani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793