Kun kerta PS3 on tekniikaltaan uudempi ja ylivertainen speksiensä suhteen 360:een, niin miten voi olla mahdollista ettei esim. COD4 ole rutkasti upeampi pakkaus Ps3:lle kuin xboxille.
Sairainta koko tässä jutussa on lienee se, että PS3:n versiosta on jopa karsittu jotain, mitä boxin versiossa on.
Onko tilanne todella näin outo? Mitä järkeä ostaa uutta teknologiaa, jos se ei näy peleissä?? HÄ???
Sairainta koko tässä jutussa on lienee se, että PS3:n versiosta on jopa karsittu jotain, mitä boxin versiossa on.
Onko tilanne todella näin outo? Mitä järkeä ostaa uutta teknologiaa, jos se ei näy peleissä?? HÄ???
Vastaukset 15
Vanhimmat
Että xboxi cod 4 on ollut enemmän aikaa suunnitella ja valmistaa, siispä ps3 kiireinen multisplätykkä jouduttiin väsäämään kiireellä että kaikki saisivat alottaa samaanaikaan. Mun mielestä ei pelinkuvissa ole mitään eroo kumpaankaan suuntaan. mutta toki saishan se hienommaltaki näyttää. ei haittaa minua pätkääkää.
että saat bluray soittimen hinnalla myös huippu pelikoneen. Aivan varmasti näkyy peligrafiikoissa verrattuna edellisen sukupolven ps2:seen tai muihin.
Ei xbox360 grafiikoissa mitään vikaa ole, onhan se myös uuden sukupolven konsoli mutta se kestävyys on riski ja nyt kun vielä tää formaattisotakin kääntyi blurayn eduksi. Siinäpä syitä.
Sitten siis maksaakaan?
Amerikoissa Sony kauppaa pelkkää soitintaan pienen googlettelun perusteella alle $300 ja noin halvalla ei tainnut vielä PS3:a saada edes siellä.
Suomessa vielä taitaa väite olla totta, mutta todellinen BR soittimen ostaja odottaa juuri nyt että nuo halvat Sonyn soittimet rantautuu Suomeen.
Muutenkin on kivempi että soitin ja pelikonsoli on erikseen, jos vaikka vaimo/vanhemmat haluaa katsoa leffaa samalla kun mies/lapset pelaa.
alkaa rautalangasta vääntää..tottakai jos ei ole pelaaja niin sitten ostaa pelkän br soittimen jos niin haluaa. Mutta kun kysytään ps3 pointtia joka on pelikone niin ajattelin kertoa yhden pointin. Jos se ei ole sinun mielestä pointti niin ei sitten.
Mitä odottamiseen tulee niin aina odottaessa hinnat putoaa, ennemmin tai myöhemmin. Pahimmassa tai parhaassa tapauksessa näin ajatellen ei koskaan tarvitse ostaa mitään koska aina tulee uutta ja hinnat putoaa vanhoilla laitteilla. Toisaalta ei kaikilla ole varaa edes ps3:een saatikka vielä erilliseen bluray soittimeen ja tässä on juuri se pointti.
tule upeita pelejä esim. gt5 prologue on ehkä parhaan näköinen autopeli mitä on nähty ja jos gt6 tulee noin 3 vuoden päästä niin silloin grafiikat on jo hiottu erittäin lähelle huippua johon ps3 pystyy.
En tiedä miltä pohjalta COD4:ää on alettu suunnitelemaan. Useinhan on niin, että varsinainen kehitystyö tehdään vain yhdelle alustalle, ja se sitten portataan toiselle mahdollisimman vähällä vaivalla, ja odotetaan tuplamyyntejä.
On varsin rationalistinen vaihtoehto ottaa primäärialustaksi se kone jolle myyntiä oletetaan tulevan enemmän. Tietenkin tässä vaiheessa se on Xbox 360. PS3-konversiosta sitten toivotaan lisärahoja mahdollisimman vähällä vaivalla.
Miksi jotain on sitten karsittu PS3-versiosta, en tiedä. Luultavasti syy on siinä, että määrättyjen asioiden porttaus koneelta toiselle - vaikka tehokkaammallekin - ei vain ole niin helppoa että se menisi heittämällä. Toisinaan siihen ei vaan kannata panostaa, jos saavutettu hyöty (eli myydyt pelit) ei ole suhteessa investointeihin.
PS3 on "uusi" kaupassa, ei tuotteena, sitä hehkutettiin jo vuosia sitten Sonyn toimesta, launch vian lykkääntyi ongelmien vuoksi, kenties osa ongelmista liittyy alustaan ja kuinka sille ohjelmoidaan.
Osoituksena lanseerauksen viipymisestä on vaikkapa se että graffaa tehdään nVidian 7xxx sarjan piirillä! PC puolella 8xxx alkaa olemaan jo sekin valmis uuden 9xxx sarjan esittelyyn.
Muita syitä sitten on käytössä olevan Open GL kielen versio 3D mallinnukseen.
Cell yksinään ei pelasta kokonaisuutta joka aloitti matkansa tuotteeksi jo liian kauan sitten.
Xboxin graffaa tekee Atin HD29xx/HD38xx sarjan piiriä vastaava tuote. Teknisesti se on siis yhden sukupolven edellä.
Et usko itsekkään peelo:) Xboxin graffaa tekee Atin HD29xx/HD38xx sarjan piiriä vastaava tuote. Teknisesti se on siis yhden sukupolven edellä.
http://en.wikipedia.org/wiki/Xenos
"Developed under the codename "C1,"[1] it is in many ways the precursor to the R600 desktop PC graphics card series."
http://en.wikipedia.org/wiki/RSX_'Reality_Synthesizer'
Tuossa sanotaan että perustuu G71 tuotteeseen.
http://en.wikipedia.org/wiki/GeForce_7_Series
Uudeksi tuotteeksi PS3:n graffapiiri on todellakin vanhaa tekniikkaa. Paras osoitus siitä että konsoli vietti aikaa paperilla kohtuuttoman pitkään.
Mitä tekniikkaa PS3:n grafiikkaa pyörittävä CELL prosessori vastaa?
Yksinkertaisesti miksi liikuttaa dataa perusprosessorin ja näyttisprosessorin välillä kun kaikki voidaan käsitellä pitkälle pelkällä Cell prossulla. Tässä piilee koko tehopakkauksen idea. Ei hitaassa, vanhassa ja kömpelössä PC tekniikassa. Tulokset näkyy GT5:ssa, Unchartedissa, R&C, HS jne jne. Ja nämä vievät vasta 1/3 PS3 kyvyistä
Siitä ohjelmoinnista kohtuullisen haastavan tehtävän.
Tulevaisuus kertoo onko se haaste sellainen johonka pelinkehittäjät uskaltavat investoida.
OpenGL LE ei Cellillä muutu sekään miksikään, 3D kielenä versio joka PS3:lla on kärsii konsolin paperikaudesta sekin, versio on meinaan vanha.
saat samaan hintaan blu-rayn, bluetooth yhteyden, yhteyden lähiverkkoon, vaihdettavan standardikovalevyn sekä linuxin. Edes kalleimmissa versioissa xbox 360:sta ei ole näitä ominaisuuksia tai ne saadakseen joutuu maksamaan paljon. Esim. lähiverkko-lisälaite maksaa jotain 80 e.
Voit siis katsella huipputeräväpiirtoisia elokuvia, käyttää oikeasti toimivaa ja nopeaa langatona yhteyttä peliohjaimen ja konsolin välillä tai vaikka halutessasi käyttää konetta täysiverisenä tietokoneena. Voit myös edullisesti päivittää kovalevyn suurempaan.
Ainoa huonompi asia on kehnompi peliohjain, mutta Dual Schock 3 on jo Japanin markkinoilla, joten apu on lähellä.
mahdollistaa PC-pelit, joten pointtia riittää! Linux käyttiksenä onkin sitten makuasia!
päivitettävyys blu-ray soittimessa. Ei siis teknologia vanhene käsiin tässäkään suhteessa.
- Blu-raytä ei vielä tarvi, DVD:t on halpoja, ja normaalikatselijalle ne riittää (tarkistan kantaani kun 56" ruudut on alle 1000 euron hintaisia ja high definition leffan (on formaatti sitten vaikka mikä) saa 5-10 eurolla.
- En keksi mihin bluetoothia tarvitsisi.
- Wlanissa ei ole kiva liikuttaa sensitiivistä dataa, ties kuka kuuntelee tai väärinkäyttää linjaa laittoman materiaalin latailuun josta saan syytteet. Wlaneja kotiini ei tule koskaan.
- PC on erikseen, sitä kun voi haluta käyttää samalla kun joku toinen pelaa.
- Elokuvasoitin on erikseen, jos joku haluaa vaikka pelaa samalla (ja joku kolmas käyttää tietokonetta).
- Linuxia ei voi käyttää, siinä on GPL virus.
- Pelikonsolin kovalevyä ei pysty täyttään, ellei sinne tallenna jotain kuviaan. Kukaan täysipäinen ei tallenna henkilökohtaisia kuviaan konsoliin jossa on valmistajan closed source käyttis (PS3:n käyttis on Sonyn käsialaa, mistäs tiedät miten reikäinen se on? Viimeistään pelatessasi PS3 pelejä ajat sitä vaikka muuten saastuttaisitkin konsoliasi Linuxeilla.)
Muutin taannoin, ja vaikka konsolissa on DVD soitin ja kaukosäädin (jota en ole ikinä käyttänyt) niin ostin ihan standalone DVD soittimen edes miettimättä että pelikonsolia voisi käyttää elokuviin. Mulla on itseasiassa 2 pelikonsolia jotka molemmat osaisi DVD:t, silti on erikseen DVD soitin.